Alerji Testleri: Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda alerji testlerinden ve onların yapılışından bahsedeceğiz. Allerjik hastalıkların tanısı için kullanılan allerji testlerinin bir kısmı serumda (kan tetkiki), bir kısmı da doğrudan hastanın vücudunda uygulanır.

En Sık Kullanılan Alerji Testleri

Epidermal test (prick test):


En sık uygulanan allerji testi epidermal testtir. Allerjik rinit, astım, gıda allerjisi ve arı allerjisi gibi alerjik hastalıkların tanısında kullanılır. Hastaya ağrı ya da acı vermez, 15 dakika gibi kısa sürede neticelenen bir testtir. Bu testin uygulanmasından en az 7 gün öncesinde allerji ile ilgili “hap” şeklinde ilaçları (antihistaminler) kullanılmaması gereklidir.

Testin uygulanacağı vücut bölgesi alkolle temizlenir. Allerjenlerin damlatılacağı yerler kalemle işaretlenir.

Her bir noktaya ayrı bir allerjen (antijen) damlatılır. Steril bir lancet ile deri üzerinde yüzeyel bir çizik oluşturulur. 15 dakika bekleme süresini takiben test değerlendirilir. Test pozitif ise (yani hastada allerji varsa), hastanın duyarlı olduğu antijenin damlatıldığı bölgede kızarıklık ve kabarıklık oluşur.

Yama testi (Patch test):

Metaller ve çeşitli kimyasal maddelere karşı gelişen deri allerjilerinin (egzama) tanısında kullanılır (Kontakt-temas-dermatit.) Geç tip aşırı duyarlılık adı verilen bağışıklık reaksiyonunu göstermeye yöneliktir.

Kontakt duyarlılaştırıcılar

Allerjenleri taşıyan yapışkanlı bant “Chamber” adı verilen kuyucuklara konulur. Sırt bölgesine yapıştırılır ve 48-72 saat geçtikten  sonra değerlendirilir…

Test pozitif ise, hastanın duyarlı olduğu maddenin bulunduğu noktada kızarıklık ve kabarıklık oluşur.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 2.448 )

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?Bu yazımızda sizlere tırnak kırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tırnak kırılması, pek çok kişinin başına ... ( 3.009 )

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının Faydaları

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının FaydalarıMigren hastalığı olmak üzere diğer başağrısı türlerinin nane yağının başta, boyun, ense ve kas ... ( 2.734 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı