Alerji Testleri: Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda alerji testlerinden ve onların yapılışından bahsedeceğiz. Allerjik hastalıkların tanısı için kullanılan allerji testlerinin bir kısmı serumda (kan tetkiki), bir kısmı da doğrudan hastanın vücudunda uygulanır.

En Sık Kullanılan Alerji Testleri

Epidermal test (prick test):


En sık uygulanan allerji testi epidermal testtir. Allerjik rinit, astım, gıda allerjisi ve arı allerjisi gibi alerjik hastalıkların tanısında kullanılır. Hastaya ağrı ya da acı vermez, 15 dakika gibi kısa sürede neticelenen bir testtir. Bu testin uygulanmasından en az 7 gün öncesinde allerji ile ilgili “hap” şeklinde ilaçları (antihistaminler) kullanılmaması gereklidir.

Testin uygulanacağı vücut bölgesi alkolle temizlenir. Allerjenlerin damlatılacağı yerler kalemle işaretlenir.

Her bir noktaya ayrı bir allerjen (antijen) damlatılır. Steril bir lancet ile deri üzerinde yüzeyel bir çizik oluşturulur. 15 dakika bekleme süresini takiben test değerlendirilir. Test pozitif ise (yani hastada allerji varsa), hastanın duyarlı olduğu antijenin damlatıldığı bölgede kızarıklık ve kabarıklık oluşur.

Yama testi (Patch test):

Metaller ve çeşitli kimyasal maddelere karşı gelişen deri allerjilerinin (egzama) tanısında kullanılır (Kontakt-temas-dermatit.) Geç tip aşırı duyarlılık adı verilen bağışıklık reaksiyonunu göstermeye yöneliktir.

Kontakt duyarlılaştırıcılar

Allerjenleri taşıyan yapışkanlı bant “Chamber” adı verilen kuyucuklara konulur. Sırt bölgesine yapıştırılır ve 48-72 saat geçtikten  sonra değerlendirilir…

Test pozitif ise, hastanın duyarlı olduğu maddenin bulunduğu noktada kızarıklık ve kabarıklık oluşur.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı