Bakteriyel Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel gıda zehirlenmeleri: Bu hastalıklara, bulaşıcı hayvan hastalıklarının mikropları neden olmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da, hastalık belirtisi göstermeksizin mikrop taşıyıcılar vardır. Bundan başka, kesilen etlere fareler ya da kediler tarafından da hastalık mikrobu bulaşabilir. Mikroplu et ve yumurtalarda koku ve tat değişikliği olmadığı için, bunları mikropsuz et ve yumurtalardan ayırt etmek oldukça güçtür. Bazı bakteri türlerinin zehirli maddeleri ısıya dayanıklı olduklarından, kaynatma sonucu etkilenmezler.


Belirtileri: Ateş, ishal ve kusma ile aniden başlar. Çoğu zaman dizanteriye benzer bağırsak iltihabı ve su şeklinde boşalmalar gün boyunca sürer. Bakteriyolojik testler teşhisi açıklığa kavuşturur. i

Seyri: Aşırı su ve tuz kaybı nedeniyle kolera benzeri bir tablo yaratabileceği için hastalık oldukça tehlikelidir.

Tedavi: Belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir ve akut bağırsak hastalıklarında uygulanan tedavi öngörülür. Kusma ve ishal önlenir. Ayrıca, kaybolan suyun tamamlanması için gerekli önlemler alınır.

Korunma, Özellikle sebzeler, mikroplanmış olabilecekleri düşünülerek bol suyla çok iyi yıkanmalıdır. Gıda maddelerinin serin ve havadar yerlerde saklanması, sinek vb. haşaratın giremeyeceği biçimde önlemlerin alınması uygundur. Çiğ et yemekten kaçınmalı, etlerin kontrollü olmasına dikkat etmelidir.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı