Bakteriyel Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel gıda zehirlenmeleri: Bu hastalıklara, bulaşıcı hayvan hastalıklarının mikropları neden olmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da, hastalık belirtisi göstermeksizin mikrop taşıyıcılar vardır. Bundan başka, kesilen etlere fareler ya da kediler tarafından da hastalık mikrobu bulaşabilir. Mikroplu et ve yumurtalarda koku ve tat değişikliği olmadığı için, bunları mikropsuz et ve yumurtalardan ayırt etmek oldukça güçtür. Bazı bakteri türlerinin zehirli maddeleri ısıya dayanıklı olduklarından, kaynatma sonucu etkilenmezler.


Belirtileri: Ateş, ishal ve kusma ile aniden başlar. Çoğu zaman dizanteriye benzer bağırsak iltihabı ve su şeklinde boşalmalar gün boyunca sürer. Bakteriyolojik testler teşhisi açıklığa kavuşturur. i

Seyri: Aşırı su ve tuz kaybı nedeniyle kolera benzeri bir tablo yaratabileceği için hastalık oldukça tehlikelidir.

Tedavi: Belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir ve akut bağırsak hastalıklarında uygulanan tedavi öngörülür. Kusma ve ishal önlenir. Ayrıca, kaybolan suyun tamamlanması için gerekli önlemler alınır.

Korunma, Özellikle sebzeler, mikroplanmış olabilecekleri düşünülerek bol suyla çok iyi yıkanmalıdır. Gıda maddelerinin serin ve havadar yerlerde saklanması, sinek vb. haşaratın giremeyeceği biçimde önlemlerin alınması uygundur. Çiğ et yemekten kaçınmalı, etlerin kontrollü olmasına dikkat etmelidir.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 2.476 )

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?Bu yazımızda sizlere tırnak kırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tırnak kırılması, pek çok kişinin başına ... ( 3.037 )

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının Faydaları

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının FaydalarıMigren hastalığı olmak üzere diğer başağrısı türlerinin nane yağının başta, boyun, ense ve kas ... ( 2.777 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı