Bayılma Nedir? Bayılma Sebepleri ve İlk Yardım

Bayılmak, beyne az kan gitmesi sonucunda gerçekleşen bir olaydır. Bayılan bir insanın pek çok sebebi olabilir; bu sebeplerin başında bedensel bir sorununun olup olmadığı araştırılmalıdır. Kan şekerinde herhangibir sorun var mıdır? Nefes alıp vermek ile alakalı sorunlar yaşıyor mudur? Beyin ile alakalı herhangi bir sorunu var mıdır bayılan kişinin?… Tüm bunları araştırmak için ise, bayılan kişinin, kaliteli bir muayeneden geçirilmesi gerekmektedir.


Ancak bunun, bayılma esnasında yapılması oldukça güç bir durumdur. Bir insanın bayıldığında hastanede olması dahi, hemen kontrol edilmesini önlemektedir; bu durumda, sonradan elde edilen sonuçların doğruluğundan mutlaka emin olunarak tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Bayılma Nedenleri

Ayağa hızlı kalkılkmak

Aşırı sıcak havada çalışmak

Hızlı veya derin nefes alıp verildiğinde (hiperventilasyon),

Üzüntü durumunda

Yüksek tansiyon için ilaç alınıldığında

Aşırı açlık durumunda

Ani Bayılma

Herhangi bir bedensel sorunu bulunmayan birinin bayılması ise, psikolojik sorunlara bağlanmaktadır. Korkan bir insan bayılır, üzülen bir insan da bayılabilir, sinirlenen bir insan da aynı şekilde bayılma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir… Bunları düşündüğümüzde ise, sosyal bir insan isek, her an bir bayılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğimizi anlamamız uzun sürmez.
Gittiğimiz bir düğünde, sınıfımızda ders verirken, ödeme yapmak için sıra beklerken… Her an birinin bayıldığına şahit olabiliriz. Bu baygınlık halinde, sonradan yapılacak olan tetkiklerin öncesinde; ilk yardım olarak neler yapmalıyız?

Bayılma ve İlk Yardım

Bayılma olgusunun, beyne gitmeyen kan nedeniyle ortaya çıktığından bahsetmiştik. Bu nedenle, bayılan bir kişinin beynine kan gitmesini sağlamalıyız. Bunu yapmanın en basit yolu, hastanın başının, vücudundan daha aşağı bir konumda bulunmasını sağlamaktır. Hastayı bir koltuğa yatırdınız; ayaklarını kaldırıp, başını koltuktan çekerek elinizle biraz daha aşağı bir hizada tutarsanız, beyne giden kan miktarını arttırmış olursunuz. Bunun dışında, kişinin boynunda ya da boğazında sarılı olan atkı, şal gibi nesneleri gevşetmeli, ve kanın beyne giderken zorlanmamasını sağlamalısınız. Hastanın üzerindeki giysileri de gevşetebilirsiniz; örneğin, ceketinin düğmelerini açabilirsiniz…

Bu yöntemler, baygın yatan bir hasta için uygulanır; bunun dışında bir de kusma tehlikesi yaşayanlar vardır:
Bayıldıktan sonra kusma tehlikesi yaşayan hastaların başları yan çevrilerek, kusmanın tam olarak dışarı atılması sağlanmalıdır. Aksi takdirde sıvı boğazı kapatarak, hastanın nefes almasını da önleyebilmektedir ki bu, kesinlikle istenen bir durum değildir.

Bayılan kişinin dudaklarında morluklar varsa, mutlaka suni tenefüs ile ilk yardımlarınıza başlamalısınız. Bu esnada bir doktor çağırılması da, yapılacak en mantıklı şeyler arasında yer alır. Aynı zamanda hasta ile konuşarak, gözlerini açması, bunu başarabileceği şeklinde telkinlerde bulunmak da faydalı olabilecek davranışlardandır.

Bir yorum yapılmış »

  • cihan demiş ki:

    cok iyi insanlar için

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı