Beyin Kanaması ve Sonuçları, Beyin Kanaması Sonrası

Beyin kanaması

Hastaların yaşadıkları bir yerde kanamanın özelliğine ve şiddetine bağlıdır. Eğer kanama şiddetli, hızlı gelişen bir kanama ise, dakikalar içinde hastanın şiddetli bel ağrısı ile beraber bulantı, kusma, vücudunun bir yerinde uyuşukluk veya hareket ettirememe, bilinç kaybı, komaya kadar giden çok hızlı seyirli bir tablo olabilir. Bazı şiddetli kanamalar bunları yaratır. Eğer kanama daha küçük bir bölgede ise, hastanın bilincini etkileyemeyecek düzeyde ise, ama hastanın motor fonksiyonlarını, konuşmasını ya da algılamasını etkileyen anatomik yollar üzerinde ise, küçük kanamalarda kronik kanamalar da zaman dilimi içinde yavaş yavaş ilerleyen bir takım bulgular olabilir. Burada önemli olan bir kanama grubu vardır. Beyin damar baloncuklarının patlamasına bağlı olan kanamalardır. Bunlara anevrizma denir. Bu tip kanamalar genellikle kişinin hayatında şimdiye kadar hiç hissetmediği, yıldırım çarpması diye tarif edilen anlık çok şiddetli bir baş ağrısı ile ortaya çıkan kanamalar olabilir. Eğer kişiler bu tip bir kanama yaşıyor ise ardından bilincini ya da başka nörolojik bir tablosunu etkileyen bulgular olup ya da olmaması önemli değildir. Kişi hayatında hiç hissetmediği şiddette bir ağrıyı yaşadıysa bu bir alarm, bir küçük kanamanın ön belirtisi olabilir ya da bir küçük kanama olmuştur ve kişi bu şekilde yaşamış olabilir. Böyle durumlarda kişi doktora gitmelidir.


Beyin kanamasının vücutta bıraktığı patolojiler: Beyin kanaması belirtileri

Beyin kanaması küçük bir kanama ise ve beynin belli bir anatomik bölgesinde yer alıyor ise etkilene anatomik bölgeye bağlı olarak bir takım nörolojik bulgular olur. Bunlar, vücudun bir yanının hareket ettirilememesi, yüzde çarpılma, konuşmanın etkilenmesi tarzında olabilir. Eğer bu giderek ilerleyen ve beyin dokusunu sıkıştıran bir kanama ise o zaman bulgular giderek artan kusma ile birlikte bilinç kaybı olması, komaya girme veya felcin gelişmesi şeklinde olur. Beyin kanamsı sırasında ortaya çıkan hasarlar genelde kalıcı olur. Çünkü o bölgedeki hücreler yaşamını yitirdikleri için artık bu işi yapamaz hale gelirler. Sinir dokusunun bir özelliği vardır. Kendisini yenileme şansı çok fazla yoktur. Bundan dolayı bir kanama sırasında ölen hücreleri geriye getirme gibi bir şans yoktur. Ama bir kanama sırasında ölen hücrelerin bayılan hücreler oluyor veya o bölgede bir ödem geliştiği için ödeme bağlı olarak fonksiyonunu iyi yapamayan hücrelerin ortaya çıkardığı bir takım kayıplar oluyordur. Bu durumda hasta kontrol edilebilirse ikinci ve üçüncü gruptaki hücrelerin geriye taşınabilme veya eski sağlıklı hallerine kavuşturulabilme şansı olabilir. Hasarlar kanamanın olduğu noktada yitirilen hücrelere ikincil hasarların da geri dönüşümüne bağlıdır. Beyin kanamasında önemli bir nokta kafatası kapalı bir kutu olduğu için içindeki kanama belli bir hacmi aşarsa beyin dokusunun sıkışıp yaşamla bağdaşmayacak noktalarına gelebilmek mümkündür. Beyin kanamalarında özellikle doktorlar için önemli olan kanamanın noktasal harabiyetinden çok beyin dokusunun üzerindeki baskının ortadan kaldırılmasıdır. Eğer bu yapılabilinirse hayatta kalan beyin hücrelerinin kendini toparlayabilmesi veya yaşamına devam etmesi yolunda önünde bir yol açılabilmesi mümkün olunur.

Beyin kanaması nedir

Beyin kanaması kafatası içerisinde damarların bütünlüğünün bozulması sonucunda beynin içinde veya üzerinde kan birikmesine verilen bir isimdir. Yerleşimi itibari ile beyin kanamalarına bakıldığında beyin kanamaları beyin dokusunun içinde beyin zarının üzerinde veya beyin zarının altında ama beynin dışında yerleşebilir. Bu yerleşimi itibari ile lokalizasyonlarına bağlı isimler alabilir. Başka bir beyin kanamalarının sınırlanmasını ise nedenlerine bağlı olarak değerlendirilebilir. Bunlar kendiliğinden olan veya tansiyon yüksekliğine bağlı beyin içindeki kanamalar, beyin içindeki damar yapısı anormalliklerine bağlı olan kanamalar, travmaya bağlı ortaya çıkan kanamalar olarak sınıflandırılabilir.

Beyin kanaması çeşitleri

Beyin kanamalarına nedenlerine göre bakılırsa travmalara bağlı olarak olan beyin kanamaları oldukça sık rastlanan bir durumdur. Burada kafatasına alınan bir travma sonucunda beynin üzerindeki veya içindeki damarların zedelenmesine bağlı olarak beyin zarının üzerinde epidural adı verilen kanamalar beyin zarının altında ama beyin zarının dışında olan subdural denilen kanamalar, beynin üzerinde çok ince bir zar vardır onun içinde yer alan subaraknoid kanamalar ortaya çıkabilir. Eğer beyin kanamaları bir damar ya da damar anormalliğinin bağlılığına ikincil olarak gelişiyorsa o zaman daha çok subaraknoid kanama denilen kanamalar görülür. Bir başka grup beyin damarı anormalliklerine bağlı beynin içindeki tümör veya başka bir yapısal değişikliğine bağlı veya tansiyon yüksekliği sonucunda ortaya çıkan yani beyin dokusunun kendi içinde ortaya çıkan kanamalar olarak sınıflanabilir. Zaman dilimi itibari ile beyin kanamalarına bakıldığı zaman eğer mevcut olayın hemen arkasından gelişen ve şiddetli bulgular ile ortaya çıkan bir kanama ise bunlara akut yani erken dönem kanamalar denir. Olayı tetikleyen ikincil birkaç gün ya da hafta içinde gelişmekte olan kanamalara subakut kanamalar, uzun dönem içinde birkaç haftadan sonra meydana gelen kanamalara da genellikle kronik kanamalar olarak isimlendirilir. Uzun dönem kanamalar genellikle beyin zarının altında ama beynin üzerinde olan subdural bölge denilen bölgenin kanamalarıdır. Bu bölgede küçük toplardamarlar vardır. Bu damarların çatlaması sonucunda bazen sızıntı halinde bir kanama olabilir, durabilir. Erken dönemde bulgu vermeyebilir. Ama kanın yoğunluğu yani onkotik basıncı beyin suyundan yüksek olduğu için zaman dilimi içinde oraya sıvı çekerek bir çeşit vişne suyu kıvamında bir birikmeye neden olabilir. Buna terminolojik olarak kan denir. Bunlarda subakut veya kronik denilen kanamalar ile zaman dilimi içinde meydana gelebilir.

Beyin kanaması sırasında

Beyin kanaması durumunda yapılacak olan şeyler genellikle bunu yaşayan kişinin sağlık durumuna endekslidir. Eğer ani bir bilinç kaybı ile kişi doktora gidiyorsa etrafındaki kişilerin kişiyi yere yatırması gerekir. Bilinç kaybına bağlı olarak solunum etkilenebilir, ağzında bir şey varsa aspire edilmemesi gerekir veya kişi o sırada sara nöbeti geçirebilir. Bu yüzden hastanın solunumun açık tutulmasının sağlanması açısından hastanın yan yatırılması, mümkün olduğu kadar fazla hareket ettirilmemesi, su içilmeye çalışılmaması gerekir. Kişide ciddi bir sağlık problemi varsa hastanın bir yere ulaştırılması için bir an önce sağlık hizmetinin çağrılması lazımdır. Ortaya çıkan semptomlar çok belli şeyler değildir. Ama hastalar şiddetli baş ağrısı ile birlikte bilincinde etkilenme, uykuya eğilim, vücudun bir yanında uyuşukluk, güçsüzlük gibi bir takım buları yaşıyorlarsa bu sıra dışı bir takım problemlerin gelmekte olduğunun mesajı olarak yorumlanabilir. Bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesinde yara vardır.

Beyin kanaması yazın daha mı çok görülür

Beyin kanamalarının mevsimler ile ilgisi pek yoktur. Burada esas konuşulacak olan şey altta yatan bir neden yoksa kendiliğinden beyin içinde olan kanamalardan bahsedilmesidir. Bu grubun içine tansiyon yüksekliği önemli bir faktör olarak rol oynadığı için yaz ayların da çok güneş olduğundan tansiyonun yükselmesi veya vücudun susuz kalmasına bağlı tansiyon dengesi değişiklikleri göreceli bir artışa neden oluyor olabilir. Bundan dolayı bunların kontrol altında tutulması lazımdır. Normalde aşırı olan her şeyden uzak durulacak bir yaşam, aşırı sıcak, aşrı efor daha göreceli olarak bu riskleri azaltabilecek faktörlerdir.

11 yorum yapılmış »

 • leyla demiş ki:

  abim beyin kanamasından 21 gündür şişli etfalde yatıyor ve daha sonuç alamadık ne yapmalıyız

 • metehan demiş ki:

  slm dedem beyin kanaması geçirdi fakat beyin kanamasından sonra hapşuruyor sürekli acaba beyin kanamasıgeçirmesiyle bi ilgisi olabilirmi?yardımcı olursanız sevinirim tşk ederim

 • ayşe coban demiş ki:

  beynimi duvara vurdum beynim yani kafam kanamaya başladı bu yüzden neler olabilir

 • Burcu Kalyoncu demiş ki:

  hapşurma öksürme gibi olaylar omurilik soğanı ile kontrol edilir.Beyin kanamasıyla bir ilgisi yoktur.

 • gönül akçiçek demiş ki:

  eşim trafik kazası sonucu beyin kanaması geçirdi.8 aydır komada hala yoğun bakımda.bilinci kapalı.ama bize bazentepki veriyor.doktorlar ev ortamı daha iyi gelir diye eve cıkarmamızı istiyor.yatak yaraları da var.ne yapmalıyız.

 • Ben beynimi değil de gözümün üstünü kapıya çarptım ve şişti acaba beyin kanaması geçirirmiyim acele cevap yazarsanız sevinirim demiş ki:

  Turhan

 • hatice bozkurt demiş ki:

  slm benim babamda beyin kanaması geçirdi sol tarafında felçli ve hala o şekilde tam4 sene olduakıl sağlığıda bozuldu tabi doktor destegi alıyorum bazen bakmakta çokzorlanıyorumne yapmam lazım bana cevap yazarsaniz memnun olurum 28,06,2012

 • fatih demiş ki:

  slmm abim dusmee etkisi yle beyin kanamasi gecirdi vee
  13 gun uyanmadi uyandiginda bilinci gozu falan sol tarafi saglam di
  sagg taraftaa ayagi kimlatabiliyo ama kolu cok uyusmus iste ole
  doktor birbucuk ay cok onemli diyo odem var kafasinda onun
  kurumasini bekliyorlar sizin gorusunuz

 • Anonim demiş ki:

  merhaba BEN gonca dayım 3gün önce beyin kanaması geçirdi sol tarafnıhissetmiyor şuanda yoğun bakımda neyapmalıyız

 • sibel demiş ki:

  6 yasinda yigenim beyin kanamasi gecirdi bir haftaoldu simdi ise ic kanamasi geciriyo yogum bakimda yatiyo ne yapmamiz lazim cevao cerirseniz cok sevinirim

 • beyza nur demiş ki:

  ben bilincinden etkileniyorum sadece acaba bsy olurmuu ve heryerilerde biseyler görüyorum hemen yazarsanz sevinirm

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı