Blefarit Nedir? Göz Kapağı İltihaplanması ve Belirtileri

Blefarit ne demek; ve blefarit nedir sorusunun yanıtları ile yazımıza başlayacak olursak, blefarit, göz kapağının iltihaplanması anlamına gelen hastalık niteliğini taşımaktadır. Blefarit, günümüzde sık olarak karşılaşılan problemler arasında yer alıp, herkeste görülmesi muhtemel bir sağlık sorunudur. Bununla birlikte, blefaritin bir sefer tedavi edilmesi, bir daha görülmeyeceği anlamına da gelmemektedir.


Göz kapağı iltihabı denince ilk akla gelen hastalık arpacıktır. Göz kapağı iltihapları arasında en çok görülen hastalıklar arpacık, şalazyon ve blefarit olarak sayılabilir.

Blefaritin farklı türleri bulunmakla birlikte, ön blefarit, ve arka blefarit olarak adlandırabilmek mümkündür. Ön blefarit, göz kapağının üzerinde görülür, kirpiklere yakın bölgelerde gerçekleşirken, arka blefarit ise göz kapağının göz ile temas ettiği bölgede görülmektedir.

Göz Kapağı İltihaplanması Nedenleri
Blefarit nedenlerine bakmak istersek, göz kapağında bulunan bakterilerin çoğalmasının, blefarit nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Blefarit nedenleri arasında, çok yağlı olan cilt tipinden söz etmemiz gerekirken, blefarit nedenleri arasında, göz yaşının anormal derecede oluşmasının da bakterileri çoğaltması sonucu gerçekleştiğinden söz edebiliriz. Blefarit nedenleri arasında dış etkenlerden de söz etmek gerekmektedir. Bu dış etkenlere örnek vermemiz gerekirse: kimyevi maddeler, sigara dumanı, ilaçlar… gibi etkenleri sayabiliriz.

Göz Kapağı İltihaplanması Belirtileri
Bleferit belirtilerinden söz etmemiz gerekirse, gözde sulanma, kirpiklerde dökülme, gözde kaşınma, kızarıklık, yanma, şişlik… gibi pek çok faktörden söz etmemiz gerekmektedir. Bleferit nedenleri arasında, gözün görmesi ile ilgii olarak hiç bir problemden söz edilmez. Fakat, Kornea tabakasında iltihaba neden olabilmesi muhtemel olan bleferit, böyle bir durum karşısında, görme yetisinde problemlere neden olabilmektedir…

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.321 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı