BOYUN FITIĞI Nedir? BOYUN FITIĞI neden Olur? BOYUN FITIĞI Tedavisi Nasıl Yapılır?

BOYUN FITIĞI Nedir? BOYUN FITIĞI neden Olur? BOYUN FITIĞI Tedavisi Nasıl Yapılır? Boyun ağrılarının ne kadarı boyun fıtığından kaynaklanır? Boyun fıtıklarında ne zaman ameliyat gereklidir? Ameliyat sonrası boyun fıtığı tekrar etme riski ne kadardır? Boyun ağrısı olanlar ne yapmalıdır? Boyun ağrısına neler sebep olur?  Hangi meslekler boyun ağrılarına ve boyun fıtığına sebep olmaktadır? Boyun ağrısından korunmak için ne yapmalıyım?


Kas iskelet sistemi rahatsızlıkları arasında bel ağrılarından sonra boyun bölgesi ağrıları gelmektedir. Boyun ağrılarının görülme sıklığının yüzde 5-10 dolayında olduğu tahmin edilmektedir.

Boyun ağrılarının ne kadarı boyun fıtığından kaynaklanıyor?

Aslında  boyun fıtıkları , boyun ağrılarının en sık karşılaşılan nedeni değildir. Boyun bölgesi ağrılarının ancak yüzde 10- 20 kadarı boyun fıtığı kaynaklı. Fıtık ağrısı diğer ağrılara göre şiddetli olduğundan böyle yanlış bir kanı yerleşmiş. En sık karşılaştığımız boyun ağrısı nedeni myofasial ağrı sendromu olarak adlandırdığımız kas gerilme ağrıları. Bunu 50 yaşından sonra ortaya çıkan omurga kireçlenmesine bağlı ağrılar izliyor.

Boyun fıtıklarında ne zaman ameliyat gereklidir? Ameliyat sonrası boyun fıtığı tekrar etme riski ne kadardır?

Bu konuda tam bir fikir birliği yok. Fizik tedavi uzmanı olarak bizler operasyonu son çare olarak düşünüyoruz. Bununla beraber büyük fıtıklarda omurilik bası bulguları oluşabilir. Böyle bir durumda hastalar bir an önce ameliyat edilmeli. Benzer şekilde fıtığın boyundan kola giden sinirlere bastırması durumunda kol kaslarında kısmi felç durumu oluşabilir. Kas gücü kaybının giderek kötüleştiği belirlenirse yine cerrahi öneriyoruz. Sıkı takip edilebilen hastalarda kas gücü kaybının iyiye gitmesi durumunda ise fizik tedavi öneriyoruz. Bu hastalar fizik tedavi yöntemleriyle, başarıyla tedavi edilebiliyor. Bazı hastaların ağrıları ise tüm ilaç ve fizik tedavi yöntemleriyle geçmeyebilir. Böyle bir durumda ameliyat öneriyoruz.

Boyun fıtığı dışında kalan ağrılar neden oluşur?

Boyun fıtığı dışında en sık karşılaştığımız myofasial ağrılar, boynun uygunsuz pozisyonda aşırı kullanılmasına bağlı olarak kas gerilmelerinden kaynaklanır. Tipik olarak bilgisayar kullanımı, başın uzun süre öne eğilerek yapılan ofis çalışmaları, uzun süreli telefon konuşmaları en sık karşılaştığımız myofasial ağrı sebepleri. Ayrıca aşırı stres, gerilim ve depresyonda bu tip kas gerilmesi ağrılarının ortaya çıkmasını kolaylaştırıp tedavisini güçleştiriyor.

Ağır taşıma, meslek duruş bozukluklarının ağrılarda rolü nedir?

Boyun fıtıklarında bel fıtıklarından farklı olarak ağır taşımanın ve mesleğin etkisi belirgin değil. Alışkanlıklara bağlı duruş bozuklukları ve özellikle uygun olmayan yatak ve yastıklarda yatış en sık karşılaştığımız sebepler arasında. Fıtık dışında kalan ağrılar ise bilgisayarla uzun süreli çalışan ve ofis ortamlarında çalışanlarda sık görülmektedir.

Boyun ağrıları çekenlere öneriler: Boyun ağrısı olanlar ne yapmalıdır? Boyun ağrısından korunmak için ne yapmalıyım?

Boyun ağrısından korunmak için ofis çalışanları ergonomiye dikkat etmeli. Özellikle monitor göz hizasının hafif altında olmalıdır. Uzun süre baş eğik pozisyonda çalışılmamalı. Eğer bu tip aktiviteden kaçınmak mümkün değilse saatte bir ara verilip, boyun kaslarına düzenli germe egzersizleri yapılmalı. Özelikle yaygın bir alışkanlık olarak karşılaştığımız televizyon karşısında, kanepe ve koltukta uygunsuz baş pozisyonu ile televizyon seyretmek ve uyumaktan kaçınılmalı. Geceleri yastıksız ya da çok yüksek yastıkta yatılmamalı. Mümkünse ortopedik yastık kullanılmalı. Özellikle bayanlar ıslak saçla yatmamalı. Boyun ağrısı çeken hastalar oyalanmadan öncelikle bir fizik tedavi rehabilitasyon uzmanına başvurmalı ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeliler.

Sitemizdeki tüm SAĞLIK konulu haberler için tıklayın

AHMET MARANKİ Güzellik Sağlık Bakım Tavsiyeleri ve Önerileri için tıklayın

3 yorum yapılmış »

  • gülsen demiş ki:

    merhabalar,ben 50 yaslarinda bir bayanim,almanyada yasiyorum,boyun fitigindan ameliyat oldum,iki disk harap olmus,siddetli agrim vardi kolumda ,uyusukluk vardi kolumda ve parmklarimda,ameliyattan sonra büyük agrilarim gecti, fakat parmagimdaki uyusukluk halavar,kolumda güc kaybi var hala,doktorum bazi hareketler önerdi onlara devam ediyorum ,fakat benim ensemde ve basimda kolumda halen agri var,ama siddetli degil,bu bas agrisi kol agrisi ense agrisi normalmi ameliyattan sonra,bana yardimci olursaniz ve bilgilendirirseniz cok mutlu olurum,cok caresizim piskolojim bozuldu inanin.

  • gülsen demiş ki:

    söylemeyi unuttum 3 hafta oldu ameliyat olali.birde karnimin ve kolumun üzerine yatamiyorum korkuyorum boynuma birsey olur diye,hastanede doktor degilde hemsireye sordugumda istedigin gibi yatabilirsin dedi,ben eski sagligima kavusma ümidi varmi ,bana detayli ve net bir sekilde cevap verirseniz,dünyaninen mutlu insani olacagim,caresizim morale ihtiyacim var hareketim kisitli bunaldim artik yardim lütfen

  • gülsen demiş ki:

    ameliyat oldum kurtuldum,halen felc olma ihtimali varmi,beni bu ameliyattan sonra ne gibi sorunlar olabilir,yada bununla alakali bir sey cikabilirmi,boynumdaki eski esneklik devam edermi, yoksa boyun hareketlerim hep kisitlimi olacak

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.321 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı