Bronşit Neden Olur? Bronşit Sebepleri

Bronşit sebepleri nelerdir? Bronşitin neden olur?

Bronşitte olayı hazırlayan nedenler çok önemlidir. Bronşit sağlıklı bir insanda kolay kolay oluşabilcek bir rahatsızlık değildir. Eğer kişi sigara içiyorsa bronşite zemin hazırlamış demektir. Sigara bronşit hastalığının başlangıcıdır.


Bronşit kronik iltihap demektir. Sigara içmiş bir kişinin hava yolunda soğuk algınlığı gibi mikropların başlangıcı ile ortaya çıkan olay, üst solunum yollarında başlayan bakteriyel enfeksiyon aşağıya alt hava yollarına yansıyarak bronşitin alevlenmesine neden olur. Bazı durumlarda ise virüs denilen viral enfeskiyonlar vardır. Buna grip denir. Çok karışılan bir olaydır. Soğuk algınlığı grip olarak adlandırıldığı için aslında ikisi birbirinden çok farklı bir olaydır. Bir tanesi bakterilerin yapmış olduğu olaydır. Grip ise genel bir hastalık tablosudur. Virüslerin yaptığı bir olaydır ve bütün hava yollarının içerisine yayılır. Örneğin bir astımlı hasta gibi hava yolları sıkışmıştır, insanlar nefes alamazlar, göğüsleri daralmıştır, öksürük çok şiddetlidir, bu tip olaylar bronşit denilen hastalıklar adı altında toplanırlar. Bronşiti başlatan bakteriyel mikrobik olaydır; bunlar üst solunum yollarında başlayan hastalığın göğüse inmesi ile alt hava yollarına yansıması ile ortaya çıkan ve sigara içenlerin yaralanmış akciğerlerinde çok kolaylıkla ortaya çıkar.

Çocuklarda neden bronşit görülür?

Çocuklarda bronşit çok sık rastlanan bir durumdur.Bu üst solunum enfeksiyonları eğer uzun süre devam ediyorsa alt hava yollarının iltihablanmasına sinüzit gibi kronik enfeksiyonlar bronşitin oluşmasına neden olabilen kronik hastalıklardır. Bazı genetik bozukluklardan dolayı çocuklarda bronşitler olabilir.Astımın sık enfeksiyonları ile astım ve bronşit karışabilir.Bu bakımdan devamlı öksüren balgam çıkaran çocuklar mutlaka bir uzmana görülmelidir.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı