Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir? Cilt Lekesi tedavisi için hangi yöntemler kullanılmaktadır? Cilt Lekeleri Tedavisi Nasıl Yapılır? Cilt lekelerini engellemek için Ne yapmalıyım?

Cilt Lekeleri Tedavisi Nasıl Yapılır? Cilt lekelerini engellemek için Ne yapmalıyım?

Cilt lekelerinin oluşum ve ilerlemesinde güneş çok önemli bir faktör olduğundan her şeyden önce güneşin UV ışınlarından çok iyi korunmak gerekir. Burada unutulmaması gereken nokta, UV ışınlarının bir tek güneşli mevsimlerde değil,bulutlu ve karlı havalarda var olduğunu ve lekelerin ilerlememesi ve yeni lekelerin oluşmaması için her dönemde güneşten iyi korunmak gerektiğidir. Kış aylarında 15-20 faktör güneş koruyucular kullanmaları yeterli iken yaz aylarında daha yüksek faktör içeren güneş koruyucu kullanmak gerekir,güneş koruyucular etkilerini 3-4 saatte kaybettiğinden ve su ile temasta etkilerini yitirdiklerinden birkaç saatte bir tekrarlamakta yarar vardır. Cilt lekelerinin oluşmasını engellemek için cildinizi çok iyi korumanız gerektiğini bilmelisiniz.


Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir? Cilt Lekesi tedavisi için hangi yöntemler kullanılmaktadır?
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Medikal Tedavi

* Bölgeye sürülen ilaçlar bazen bölgenin rengini açabilir ve ya soyucu nitelik taşıyabilir,bilinen en önemli renk açıcılar hidrokinon,kojik asit,askorbik asit olup,bazen tek tek bazen kombine şeklinde uygulanabilir,soyucu nitelikteki ilaçlar ise meyve asitleri ve ya retinoik asitlerdir ve daha derin tabakalara kadar nüfuz ederler,soyucular bazen tek başında bazen başka yöntemler ile birlikte kullanılabilirler.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Kimyasal Peeling

* Kimyasal peelingler yüzeysel,orta ve derin peeling olarak 3 gruba ayrılır. Yüzeysel ve derin peelingler doktorlar tarafından uygulanır, lekenin ve cildin özelliğine göre değişik konsantrasyonlarda kullanılabilirler. Bu meyve asit türevi ilaçlar doğru uygulandıklarında kişinin günlük aktivitelerini ve işe gitmesini etkilemezler . Cilt tipi,cilt rengi ve problemin yoğunluğuna göre seans sayısı ve seans araları (ortalama 5-10 seans haftada bir)değişebilir, derin peelingler cildin derin tabakalarına kadar soyma yaptıklarından iyileşme dönemleri ağır geçer . Doğru yapılmadığında yan etki riski fazla olduğundan çok tercih edilmezler.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Dermabrazyon

* Dermabrazyon derinin en üst tabakası olan epidermis tabakasının tamamı,d ermis tabakasının ise üst kısmının dermabrazyon cihazları kullanılarak kaldırılmasıdır.Bu cihazlar hızla dönen tel fırça yada zımpara kağıdından oluşur ve derinin orta tabakalarına kadar soyulmasını neden olur. İlk iyileşme belirtileri bir hafta içersinde başlarken,birkaç haftaya kadar cildi dış etkenlerden çok iyi korumak gerekir,sadece ameliyathane ve steril şartlarda bu konuda eğitimi olan plastik cerrah ve dermatologlar tarafından uygulanan bu yöntem keloid oluşma riski olan kişilerde kesinlikle uygulanmamalıdır.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Mikrodermabrazyon

* Mikrodermabrazyon alüminyum hidroksi kristalları kullanılarak ciltte yüzeysel peeling yapma yöntemidir.Mikro dermabrazyon bazen tek başına bazen kimyasal peelingler ile birlikte kullanılabilir,ameliyathane şartları gerekmez,ofis şartlarında uygulanabilecek bir yöntemde,problemin yoğunluğuna göre seans sayısı değişir.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Cryotherapy (Kryoterapi)

* Lekenin dondurularak ortadan kaldırılmasıdır,uygulamalar kolay ve pratiktir.uygulamada sıvı azot veya karbondioksit kullanılır,uygulamadan sonra bazen kızarıklık ve ya su toplamalar ve ona takiben koyu renkte kabuklanmalar olabilir,ortalama 2 hafta içersinde kabuklar dökülür ve daha canlı renkte canlı bir deri ortaya çıkar.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Lazer

* Karbondioksit ve Erbium Lazer kullanılabilir. Karbondioksit lazer derin soymaya neden olduklarından,uzun iyileşme dönemleri gösterirler ve kollojen bantlarında yenilenme sağladıklarından aynı anda cilt de gençleşme sağlarlar.iyileşme dönemi zor ve uzun sürelidir. Erbium lazer grubunda ise iyileşme süresi daha kısadır.
Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Fraksiyonel Lazer

* Fraksiyonel lazer tıpkı bir mozaik deseni gibi ciltte, ince sütunlar halinde sorunlu alanları tarar, yıpranmış hücre ve kollajeni elimine eder.

Cilt LEKESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ: IPL Lazer (Yoğunlaştırılmış Atılımlı Işık) Kuantum Lazer

* Ciltte her hangi bir soyulma yapmaksızın ciltteki lekeleri gidermektir. İşlemden sonraki ilk 2 hafta lekenin rengi koyulaşır,hafif bir kabuk tutar.10-15 gün içersinde kabuklar dökülür ve alttan daha temiz ve pürüzsüz bir cilt çıkar. Problemin yoğunluğuna göre ortalama 1-3 seans uygulama yapmak gerekir.Bu lazer çeşidi el üstündeki güneş lekeleri,dekolte ve göğüste yerleşen lekeler,yüzde ve vücuttaki kılcal damar ve varis,keloid giderilebilmektedir.

8 yorum yapılmış »

 • dj cukka demiş ki:

  lazer operasyonları nerede yapılıyor adres verebilir misiniz

 • gülümser demiş ki:

  benimde çillerim var nasıl tedavi edebilirim

 • gülümser demiş ki:

  güzel bir yöntem

 • ecem demiş ki:

  benim vücudumda özellikleomuzlarımda vegerdanımda kahverengi lekeler var yani güneş lekeleri çok fazla nasıl tedavi edebilirim

 • ezg demiş ki:

  ben bıyıklarımı sir ağdayla aldım önce kıpkırmızı oldu sonraki gün kabuk gibi lekeler oluştu lütfen yardım edin nasıl kurtulabilirm :( :(

 • beğüm demiş ki:

  benim güneşten sonra beyaz lekelerim oluyor ve ayrıca küçük küçük egzamaya benzer kaşıntılı yaralar oluşuyor

 • nazife demiş ki:

  burnumdaki lekelerden nasıl kurtulurum

 • şükran demiş ki:

  benimde derdim bıklarımı aldım iz kaldııı

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı