Çocuklarda Büyük Abdestte Kan Görülmesi

Büyük abdestimizi yaparken dışkının kanlı olmasının nedeni kan dışkının içine karışmış olabileceği gibi, tuvalet kağıdı yada beze bulaşmada söz konusu olabilir. Dışkı tamamen çay renginde de olabilir. Üst sindirim sistemi denen yemek borusu, mide ve bağırsağın üst bölümlerinden kaynaklanan kanamalarda kanlı kusmada olabilir ve dışkı siyah renkte görülür.


Dışkı da kan görülmesinin nedeni ülser küçük çocuklarda tek başına hemen hemen hiç görülmez, ancak sepsis gibi ağır bir hastalık esnasında aşırı stres sonucu okul yaşlarındaki çocuklarda ülser ortaya çıkabilir, fakat kendisini genellikle yemeklerden önce ortaya çıkan karın ağrısı ile gösterir.mide girişindeki kasın yetersizliği sonucu, mideden yemek borusuna midenin içindekilerin kaçması (reflü) sonucu yemek borusunda yara (ülser) oluşur.bu durumda kırmızı renkte kanlı veya kansız kusma olur ve dışkının rengi siyah olur. Kabızlığı olan her yaştaki çocuklarda dışkının üzerinde kırmızı kan olması,tuvalet kağıdı veya beze kırmızı kan bulaşması, makattaki yırtılmalardan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda kabızlığın ortadan kaldırılması gerekir. meckel divertikülü barsak boşluğuna doğru oluşan çıkıntıların adıdır. Barsak içinde kanamaya neden olabilir, makattan fazla miktarda kırmızı renkte kan gelir. Teşhis edildikten sonra ameliyat yapılması gerekir. Polip denen, yine bağırsak içinde ki çıkıntılı oluşumlarda, dışkıya karışmış veya dışkının üzerinde kan görülmesine neden olabilir. ameliyatla alınması gerekir. Ağır mikrobik ishaller esnasında da, ishal arasında kan olabilir.
Bunun tedavisi makattan kan gelmesi her yaşta ciddiye alınması gereken bir durumdur ve görüldüğü anda doktora gidilmelidir. Doktor kanın nereden geldiğini tespit etmek için kanamanın özelliklerine ve birlikte görülen belirtilerine göre mideye (gastrostkopi) veya bağırsaklara (koloskopi) veya makattın son bölümüne (rektoskopi) hortumla bakabilir.

2 yorum yapılmış »

  • zeynep demiş ki:

    kızım 4.5 yaş

  • batur demiş ki:

    Benim 2′5 yasinda oglum var kakada kan oldugunu soyledi doktor tehlikelimi

Yorum yapmak ister misiniz?!

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 2.452 )

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?Bu yazımızda sizlere tırnak kırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tırnak kırılması, pek çok kişinin başına ... ( 3.015 )

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının Faydaları

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının FaydalarıMigren hastalığı olmak üzere diğer başağrısı türlerinin nane yağının başta, boyun, ense ve kas ... ( 2.736 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı