Diş eti iltihabı tedavisi: Dişeti İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti tedavisi sadece ilaçla tedavi olacak bir hastalık değildir. Hekim müdahalesini gerektiren nadir hastalıklardan biridir. Dişi eti rahatsızlığı olan kişi mutlaka bir hekim tarafından kontrol edilmelidir. Tedavi diş etinin iltihabının düzeyine göre değişir.


Eğer başlangıç aşamasında bir diş eti iltihabı varsa mutlaka ağızda bakteri plağına tükürükten çökelen minerallerle oluşan diş taşlarının mutlaka temizlenip diş ve kök düzeyinin pürüzsüz hale getirilmesi sağlıklı diş eti oluşturularak birinci aşaması yapılır. Eğer birinci aşama yapılmamışsa yada gecikmişse diğer aşamaya geçilir. Bir sonraki aşama diş eti cebinin daha derin olduğu biraz daha ilerlemiş diş eti iltihabı durumudur. Bu tip durumlarda sadece diş taşı temizliği veya diş hekiminin kullanacağı aletlerin ulaşabileceği aştığı zaman küretaj denilen ikinci aşama tedavi uygulanır. Küretajda ancak cebin üç dört milimetresine kadar ulaşılabilir. Bir süre küretajlarla sadece ilerleme engellenebilir. Çok daha büyük ceplerde yani 4-5 milimetrenin üzerinde ki ceplerde dişetini açıp derinliklere ulaşılabilir.

Diş eti iltihabı için antibiyotik kullanımı

Hastada apse oluşmuş ise, antibiyotik doktor tarafından önerilebilinir. Yoksa çoğu vakada antibiyotik önerilmez. Ancak hastada ateş yükselmesi, yutkunma zorluğu oluşursa antibiyotik kullanılabilir. Gereksiz yere antibiyotik kullanmayınız.

Dişeti iltihabı için bitkisel çözüm

Yorum yapmak ister misiniz?!

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 2.456 )

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?Bu yazımızda sizlere tırnak kırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tırnak kırılması, pek çok kişinin başına ... ( 3.024 )

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının Faydaları

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının FaydalarıMigren hastalığı olmak üzere diğer başağrısı türlerinin nane yağının başta, boyun, ense ve kas ... ( 2.751 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı