Farenjit Neden Olur? Farenjit Sebepleri

Farenjit Neden Olur? Farenjit Sebepleri nelerdir? Farenjit nasıl oluşur?

Akut farenjit bir ensfeksiyon hastalığıdır. Sıklıkla virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Üst solunum yolu enfeksiyonunda eşlik eden boğaz arka duvarındaki enflamasyondur.


Ancak kronik farenjitte ana neden bir alerji olabilir. Örneğin sigara içimi ya da sigara içilen ortamda bulunmak farenjite neden olabilir. Klimaların sık kullanıldığı ortamlarda kronik farenjit sık görülür.

Ağzı açık uyumak yani burun sorunları, burunda et büyümesi gibi nefes alımını engelliyen özellikle gece uyku sırasındaki ağzı açık uyumalar kronik farenjitin belli başlı nedenlerindendir. Tüketilen gıdalar örneğin acılı, ekşili, sirkeli, gibi iritan maddelerin yenmesi ve bunun bir alışkanlık haline getirilmesi de kronik farenjite neden olabilir. Ana neden ortadan kaldırıldığında, eğer neden alerjik ise bu alerjen ortadan kalıdırıldığında ya da alerji tedavisi yapıldığında kronik farenjit de düzelir. Burunda sorun varsa bu ortadan kalıdırıldığında kronik farenjit düzelir.

Akut farenjit ise bakteriyal ya da viral bir hastalık olduğu için bunda tedavi planı farklıdır. Çok sıcak ya da çok soğuk gıdalar boğazın arka duvarında tahrişe neden olabilir. Bu durumlarda gıdaların orta sıcaklıkta tüketilmesinde fayda vardır.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 2.473 )

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?Bu yazımızda sizlere tırnak kırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tırnak kırılması, pek çok kişinin başına ... ( 3.036 )

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının Faydaları

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının FaydalarıMigren hastalığı olmak üzere diğer başağrısı türlerinin nane yağının başta, boyun, ense ve kas ... ( 2.768 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı