Farenjit Neden Olur? Farenjit Sebepleri

Farenjit Neden Olur? Farenjit Sebepleri nelerdir? Farenjit nasıl oluşur?

Akut farenjit bir ensfeksiyon hastalığıdır. Sıklıkla virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Üst solunum yolu enfeksiyonunda eşlik eden boğaz arka duvarındaki enflamasyondur.


Ancak kronik farenjitte ana neden bir alerji olabilir. Örneğin sigara içimi ya da sigara içilen ortamda bulunmak farenjite neden olabilir. Klimaların sık kullanıldığı ortamlarda kronik farenjit sık görülür.

Ağzı açık uyumak yani burun sorunları, burunda et büyümesi gibi nefes alımını engelliyen özellikle gece uyku sırasındaki ağzı açık uyumalar kronik farenjitin belli başlı nedenlerindendir. Tüketilen gıdalar örneğin acılı, ekşili, sirkeli, gibi iritan maddelerin yenmesi ve bunun bir alışkanlık haline getirilmesi de kronik farenjite neden olabilir. Ana neden ortadan kaldırıldığında, eğer neden alerjik ise bu alerjen ortadan kalıdırıldığında ya da alerji tedavisi yapıldığında kronik farenjit de düzelir. Burunda sorun varsa bu ortadan kalıdırıldığında kronik farenjit düzelir.

Akut farenjit ise bakteriyal ya da viral bir hastalık olduğu için bunda tedavi planı farklıdır. Çok sıcak ya da çok soğuk gıdalar boğazın arka duvarında tahrişe neden olabilir. Bu durumlarda gıdaların orta sıcaklıkta tüketilmesinde fayda vardır.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı