Hastalıklara Neden Olan Genler Bulundu

Sağlığımız açısından genlerin rolleri hakkında şimdiye dek yapılan en kapsamlı sağlık çalışmasında, kalıtsal rahatsızlık hastalığında bilim adamlarının yaptığı sağlık araştırmasında yaygın genetik bozukluklara yol açtığı saptanan 15 geni tespit etti.
Bu genlerin koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tip 1 ve tip 2 diyabet, römotoid artrit, bağırsakları etkileyen Crohn hastalığı ve manik depresif psikozla bağlantısının olduğu hastalık olarak bildirildi.


Yaklaşık olarak 200 bilimadamının birlikte çalıştığı bu çalışmada tıp dünyasının sağlığımız açısından en büyük buluşu olarak görülüyor. Çalışmanın sonuçları kadar kullanılan yöntemden de kaynaklanıyor. Geliştirilen bu yeni yöntemle, sorunlu genlerin tespitinde hız kazanılmış oluyor. 2000 hastadan, yani toplam 14 bin kişiden kan örnekleri alınıp her hastalık için genetik haritalarını çıkaran Wellcome Trust adlı tıbbi araştırma vakfı için yapılan çalışmada, uzmanlar. Sonra bu verileri 3000 sağlıklı gönüllünün verileriyle karşılaştırdı. Bu veri sonucunda hangi hastalıklara yol açtığını da ortaya koydu. Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Profesör Peter Donnely, belirlenen bu 15 gene risk faktörü olarak bakabileceklerini belirtti.
Donnely, “İnsanların hastalığa yakalanma riskleri konusunda daha iyi tahminler yapabileceğini. Özellikle risk grubundaki kişileri daha sık tarama testleri yaptırmaya teşvik edeceğini belki yaşam biçimlerini değiştirmelerini, neler yaptıklarına neler yediklerine dikkat etmelerini isteyebiliriz.” dedi.
İnsan genlerinin tam bir haritasını çıkarmaya yönelik genom projesini destekleyenler, insanlardaki ölümcül hastalıklara çare bulma umudu sağlayacağını söylüyorlardı. Dokuz milyon sterline mal olan bu projenin mimarları ise, elde ettikleri verilerle etkisi olan tedavi yöntemlerine ulaşılması için gereken sürenin de kısalacağını vurguluyorlar.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 2.451 )

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?Bu yazımızda sizlere tırnak kırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tırnak kırılması, pek çok kişinin başına ... ( 3.014 )

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının Faydaları

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının FaydalarıMigren hastalığı olmak üzere diğer başağrısı türlerinin nane yağının başta, boyun, ense ve kas ... ( 2.736 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı