İBRAHİM SARAÇOĞLU Aslanpençesi KÜRÜ ve Aslan Pençesinin Kullanımı

İbrahim Saraçoğlu’nun Bitkisel olarak önerdiği Arslanpençesi otunun özellikleri nedir ve kürü nasıl yapılır? Aslanpençesi kürünün faydaları nelerdir? Arslanpençesi kürü neye yarar?
Arslanpençesi gülgillerden olup yaprakları büyük ve parçalıdır. Çayırlarda ,ormanda ve tarlalarda yetişir. Çiçekleri ufak , yıldız şeklinde ve yeşilimtıraktır.Kökü geniş ve uzundur. Mart’tan Temmuz’a kadar olan aylarda toplanır ve gölgede kurutulur. Memleketimizde arslankuyruğu, arslankulağı ve kırkbaş olarak da bilinmektedir. Aslan pençesi otu, düz yapraklı ve testere dişli olarak iki çeşittir. Birbirlerinden tamamen farklı bu iki bitkinin bir tanesi benim üzerinde uzun yıllar araştırma yaptığım Leontice leontopetalum, diğeri ise Alchimilla vulgaris dir. Alchimilla vulgaris bitkisi, bayanların düzensiz regl dönemlerine karşı kullanabilecekleri bir bitkidir. Aynı zamanda hormon dengeleyici özelliği de vardır. Ancak, diğer özellikleri yoktur. Türkiye’de, birbirlerinden tamamen farklı olan bu iki bitkide “arslanpençesi” olarak bilinmektedir.
Yağ asitleri, selüloz, etken madde, gliko protein, Tanen gibi maddeler içeren şifalı bir bitklidir.
Arslan Pençesinin Özellikleri:
Arslanpençesi’nin 1000 e yakın türü bulunmaktadır. Ilıman iklimlerin etkin olduğu neredeyse her ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Boyu 30 – 50 cm arasında değişmektedir. Çiçekleri sarıdan yeşile doğru farklılık göstermektedir. Uzun yıllardan beri bitkisel tedavide etkin olarak kullanılmaktadır.
Arslan pençesinin 50-80 gramının çay şeklinde hazırlanarak genelde içilmektedir. Bunun dışında yaprakları da kurutularak yenilebilir. Ayrıca ateşi olanın ateşini düşürmek için içirilebilir.
Şifalı bitkiler konusunda uzman doktorlar aslan pençesi bitkisinin çok şifalı ve faydalı bir bitki olduğunu söylüyor.
Aslan Pençesinin Faydaları:
Aslan pençesinin faydaları, Arslan pençesi kürü ne işe yarar?
• Arslan pençesi kürü Meme, rahim, lenfbezi ve prostat kanserlerine karşı önleyici ve koruyucudur
• Arslan pençesi kürü Belirtilen kanser türlerinin başlangıcında ise tedavi edici güce sahiptir
• Arslan pençesi kürü Belirtilen kanser türleri ileri aşamada ise bunları da yavaşlatmaktadır.
• Arslan pençesi kürünün Böbrek fonksiyonları ve sağlıklı çalışması üzerinde çok olumlu etkileri var.
• Arslan pençesi kürünün Prostat büyümesini önleyici özelliği mevcuttur.
• Arslan pençesi kürü Genel olarak hormon dengeleyicidir.
Aslan pençesi kürü ve faydaları: Menopoz dönemi sıkıntıları için aslan pençesinin faydaları
Arslanpençesi, menopoz dönemindeki bayanlar için bulunmaz bir imkandır. Özellikle menopoz döneminde stres, uykusuzluk, gerginlik, ruhsal sıkıntı, sinirlilik, ruhsal değişkenlik, isteksizlik, sıcak basması, sebepsiz korku ve terleme nöbetleri gibi şikayetlerin ortadan kalkmasında arslanpençesi çayı çok büyük bir yardımcı ve destekleyicidir. Son yıllarda, her hangi bir yan etki ve risk göstermeyen bitkisel hormon tedavileri uygulanmaktadır. Bitkisel hormon tedavisinde alternatif olarak başarıyla kullanılan soya, kırmızı yonca (Trifolium pratense) ve Cimicifuga racemosa bitkileridir.
Aynı şekilde menopoz döneminde olmayan her yaştan genç bayanların ağrılı, ruhsal sıkıntılı, depresif ve gerginlik içinde geçirdikleri regl dönemleri için de arslanpençesi kürü bulunmaz bir yardımcıdır. Arslanpençesi kürünü uygulayanlar, kısa zamanda ne derece etkili olduğunu gözleyebilirler.
- Kalbe sıhhat verir,
Arslan pençesi kürü Menopoz dönemindeki bayanların stres, terleme, gerginlik, depresif, ruhsal sıkıntılı durumlarında (PMS) ve de hormonlarının dengelenmesinde mucizevi etki gösterir. Düzensiz olan regl dönemlerini de düzenler.
İltihaplara karşı iyi gelmektedir.
- Anemi hastalığına
- Döl yatağını kuvvetlendirir.
- Yağ yakıcı özelliği vardır.
- Kas erimelerini en aza indirir.
Arslan pençesi kürü Prostat fonksiyonları ve prostatın sağlıklı çalışması üzerinde çok olumlu etkileri vardır.
- Romatizma ağrılarına iyi gelmektedir.
- Bağırsak da oluşan gazların giderilmesinde ,İştah açar.Mideyi kuvvetlendirir. Baş ağrılarını geçirir, Anne sütünü çoğaltır. Vücuda Kuvvet verir.
Kullanım Alanları :Aslan pençesi nasıl kullanılır? İbrahim Saraçoğlu aslanpençesi kürü için hangi aslan pençesi otu kullanılmalıdır?
Aslan pençesi otu, düz yapraklı ve testere dişli olarak iki çeşit olduğunu söylemiştik Aktarlarda maalesef her ikisi de aynı isim altında satılmaktadır. Satın alırken veya kendiniz toplarken kolayca ayırt edebilmeniz için, yapraklarının kenarlarına dikkat ediniz. Doğru olan Leontice leontopatalum’ dur. Her ikisinin de çiçekleri sarı renklidir. Ancak, benim bahsettiğim ve doğru olan arslanpençesinin yapraklarının kenarları düzgündür. Diğerinin (Alchimilla vulgaris) ise, yapraklarının kenarları ince testere dişlidir.
Dikkat: Burada anlatılan aslan pençesi kürü için, düzgün yapraklı aslan pençesi kullanılacaktır.
Aslanpençesinin faydaları: İyi huylu prostat büyümesine karşı aslan pençesi kürü
İyi huylu prostat büyümesini önleyebilmek için ve de sağlıklı bir biçimde prostat fonksiyonlarının çalışmasını sağlayabilmek için arslanpençesi kürü bulunmaz ve yeri doldurulamaz bir nimettir. Yılda bir iki defa uygulanacak olan brokoli kürü de gerek iyi huylu prostat büyümesine gerekse de prostat kanserine karşı güçlü bir önleyicidir.
Aslan pençesi kürü nasıl yapılır? Aslan pençesi nasıl kullanılır?Arslanpençesinin kullanma şekli:
Arslanpençesi kür olarak kullanılır. Başarı oranı çok yüksek olan bu bitkinin önerilen kullanma ekline göre uygulanması çok önemlidir.

1) Meme-, Rahim-, Lenfbezi- ve Prostat kanserlerini önleyici kür:
4 – 5 gram (yaklaşık bir tutam) kurutulmuş arslanpençesi kaynamakta olan yarım litre suyun içine atılır ve hafif ateşte 12 dakika sıcaklığını kaybettirmeden demlenir. Daha sonra süzülür ve soğumaya bırakılır . Demleme işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka süzme işleminin yapılması gerekir. Kesinlikle demleme süresi tamamlandıktan sonra daha fazla kabın içinde bitkiyi bekletmeyiniz, süzerek bitkiyi ayırınız. Bir ay boyunca bir gün arayla (gün aşırı) bir su bardağı içilir. Bir aydan sonra 15 gün ara verilir. Onbeş günlük aradan sonra 6 ay boyunca haftada iki defa birer bardak içilir. Altı aydan sonra dönem dönem uygulanır.
2) Meme-, Rahim-, Lenfbezi- ve Prostat kanserlerini tedavi edici veya yavaşlatıcı kür:
Bu durumda hazırlanış şekli yukarıdaki gibi olup, sadece tüketim şekli farklıdır. Bir ay boyunca hergün bir su bardağı (yaklaşık 250 ml) içilir. Bir aydan sonra bir hafta ara verilir. Bir hafta aradan sonra 6 ay boyunca haftada 4 gün bir bardak (yaklaşık 250 ml) içilir. Altıncı aydan sonra haftada bir veya iki defa içilir.
3)Menopoz dönemindeki bayanlar için:
Bir nolu kullanma şekli aynen uygulanır.
4)Bayanların regli dönemlerinin rahat geçmesi için:
Bir nolu kullanma şekli aynen uygulanır.
5)Bayanların kadınlık hormonlarını düzenleyici
4 – 5 gram (yaklaşık bir tutam) kurutulmuş arslanpençesi kaynayan yarım litre suyun içine atılır ve hafif ateşte 12 dakika sıcaklığını kaybettirmeden demlenir. Daha sonra süzülür ve soğumaya bırakılır . Demleme işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka süzme işleminin yapılması gerekir. Kesinlikle demleme süresi tamamlandıktan sonra daha fazla kabın içinde bitkiyi bekletmeyiniz ve süzerek bitkiyi ayırınız. 45 gün boyunca bir gün arayla (gün aşırı) bir su bardağı içilir. Her defasında taze olarak hazırlanması gerekir.
Aslan pençesi kullanımı için Dikkat edilmesi gerekenler
Arslanpençesi çayı kullanırken içimini kolaylaştırmak için herhangi bir şekilde tatlandırıcı veya başka bir madde kesinlikle ilave edilmez. Yemek yedikten bir saat sonra içilir. Arslanpençesi çayını hazırlarken kesinlikle 10 dakikadan fazla demlemeyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra süzülerek ayrılması gerekir. Hazırlanan arslanpençesinin arta kalanı buzdolabında en fazla 3 gün korunabilir. Üçüncü günden sonra kullanılmaz ve mutlaka taze olarak tekrar hazırlanması gerekir.

2 yorum yapılmış »

 • yasemin demiş ki:

  bende bu çayı içiyorum bşkaa yazsın içen varsa

 • filiz demiş ki:

  Bende hipomenore var.yasim 37 o kadarki bu ay ped kullanmadim bile:( ….arkadasim meme ca gecirdi.tedavinin 4.yilinda.ilaclarini dr kesti ve 6ay sonra adet gormesi lazimdi.kan tatlillerinde kadijlik horman seviyesi normal olmasina ragmen 14ay adet olamadi.ve fsh estradiol dengesini duzenlemesi icin bu kuru uyguladi kendine.kure basladiktan 1ay sonra adet oldu
  Onu yakindan izledim ve sonucu onunla beraber gorunce bende kullanmaya karar verdim.bugun kurumun ilk gunu :)
  Daha evlenmedim.Anne olmak istiyorum.Erken menepoza girmekte istemiyorum
  Bakalin bu kur bende nasil aonuc verecek :)
  Gelismelerden sizleride haberdar ederim ins. ;)
  Saglicakla kalin.:)

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.321 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı