KABIZLIK İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler

Kabızlık neden olur ? Kabızlık için bitkisel çözümler nelerdir? Kabızlık sorunu olanlar için dikkat edilmesi gereken tavsiyeler ve uyarılar… Kabızlık sorunu olanlar nasıl beslenmelidir? Kabız olanlar için bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Kabızlığa karşı çabuk ve acil çözümler nelerdir? Kabızlık için iyi gelen yiyecekler nelerdir? Hangi besinler ve yiyecekler kabız yapar? Müshil etkisi yapan doğal bitkiler nelerdir? KABIZLIK İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler

Kabızlık neden olur ?

Yanlış beslenme, bağırsak tembelliği, karın kaslarının zayıflığı, hareketsizlik, yetersiz sıvı alımı, stres, cinsel doyuma ulaşamama , gerginlik ve ruhsal problemler kabızlığa neden olur.

Kabızlık için bitkisel çözümler :

-Çabuk netice almak gerektiği zaman , 1-2 yemek kaşığı hintyağı içildiğinde 2-3 saat içinde dışkılama gerçekleşir.

-Keten tohumu, bağırsaklarda mekanik etki yapan çok başarılı bir müshildir. Bağırsak mukozasına zarar vermez , mineral dengeyi bozmaz, hiçbir yan etkisi yoktur.

-Sinameki çayı, müshil ve kan temizleyici etki içerir. Sürekli olmamak şartı ile, arada bir kullanılmasında sakınca yoktur. 1-2 çay kaşığı dolusu bitki yaprağı, 1 bardak kaynar suyla haşlanır. 20-25 dakika demlendikten sonra süzülür.

Uyumadan bir saat evvel tatlandırmadan ya da biraz tatlandırılarak içilir. Bitki eğer kaynatılırsa ve sıcak içilirse, dışkılama, şiddetli ishal biçiminde gerçekleşir.

-İncir kürü kabızlık için çok iyi sonuç verebilir. İyice yıkanmış 3-5 kuru incirin üstüne, akşamdan 1 bardak su eklendikten sonra sabaha kadar bekletilir, sabah aç karnına önce incirler yenilir üzerine de incir suyu içilir. Bu kürün 3-4 hafta uygulanması kabızlık için yararlıdır. İncir, mide-bağırsak mukozasını kalıntılardan, balgamlardan temizler ve rahat çalışmasını sağlar. Ancak kürünü şeker hastalarının uygulaması doğru olmaz.

-Ispanak ve lahana salatası kabızlık için iyi gelir.

-Sabahları yenen 1-2 portakal rahatlama sağlar.

-Anason, rezene, frenk kimyonu ve keten tohumu eşit oranda karıştırılır. 1-2 tatlı kaşığı dolusu tohum havanda hafifçe ezilir ve 1 bardak kaynar suda haşlanır. Demlenmesi için 8-10 dakika bekledikten sonra süzülür. Akşam yemeğinden sonra, tatlandırılmadan içilir. Sindirim ve dışkılama sistemi uyarılır, şişkinlikten kurtulunur.


Kabızlık sorunu olanlar için dikkat edilmesi gereken tavsiyeler ve UYARILAR

Muz ve çikolata kabızlık yapar.

Beslenmede, kepekli ve lifli besinlere ağırlık verilmesi gerekir.

Günde 2 lt sıvı tüketilmelidir.

Kahve, şarap ve bira kabızlığa sebep olur.

Yiyecekleri mümkün olduğu kadar çok çiğnemek gerekir.

Kabızlık hali ortaya çıktığında karın ağrısı, kusma, kan basıncında sapmalar olursa, bağırsak düğümlenmesinden kuşkulanmak ve acilen doktora başvurmak gerekir.

Tüm sağlıklı beslenme yazıları ve tavsiyeleri için tıklayın

3 yorum yapılmış »

 • özlem demiş ki:

  tavsiyelerinizi denemek istiyorum ailemde kabızlık problemi yasayan kişi benim dahiliye doktorlarına genel cerraha göründüm ama bana yemek listesi verildi hamur işleri asitli içeçelker yasaklandı büyük problem yasıyorum çünkü insallah bana fayda eder buna bağlı olarak kilo alıyorum bu sorunun pisikolajik olduğunu söylediler ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum

 • nehir demiş ki:

  sevgili özlem ;

  umarım bunu okursun… bende zamanındankabızlık sorunum vardı psikolijik diyenlere çok kızardım….sonra hemoroid sorunu yaşadım v ameliyat oldum…o acı bana yettii…bidaha o acıyı yasamak istemedim ama zamanla pisikolji konusunda hakklı olduklarını öğrendim çünki kendizii tuvalet alışkanlıkları edinmiyoruz çok aceleciyiz tuvalette 5 dk oturduğunda of olmuyo yine kabızım diyip çıkıyouz öyle olmuyormuş…sabha kalk aç karna suyunu için katı değil sulu şeyler ye daha sonra karnına biraz ağrı girse tuvalete git yarım saatte olsa otur psikoloji zamanla buna alışıyor ve odaklanıyor ve hep ayarladığın saatlerde tuvalete çıkıyorsun.. sorunun kalmıyor bbuna inan…ve dene

 • remziye demiş ki:

  benim çocuğumda aşırı iştahsızlık var ve bu kabızlık yaparmı yaparsa ne yapmam gerekir çok doktor gezdim ama çaresini bulamadılar

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı