Kuduz Nedir? Kuduz Hastalığı, Kuduz Belirtileri Nelerdir? Kuduz Tedavisi

Kuduz: Memeli hayvanların hastalığı olarak kabul edilir. Birçok hayvanın ısırması sonucu salyada bulunan kuduz virüsü insana geçer ve sinirler yoluyla merkez sinir sistemine ulaşarak öldürücü olur.

Kuduz Hastalığı Kuluçka devresi: 1 hafta – altı ay.

Kuduz Hastalığı Belirtileri: Kuduz Belirtileri Nelerdir?


Karamsarlık ve huzursuzluk, su içememe, yutkunma güçlüğü, ağrılı kas spazmları, genel spazmlar ve delilik.

Kuduz Seyri: Hastanın ısırıldığı yere göre hastalık seyri kısa ya da uzundur. Hastalık ilerledikçe yutakta oluşan spazmlar nedeniyle hasta su içemez ve bu durum halk arasında «sudan korkma » diye adlandırılır. Hastalığın ilerlemesi halinde kurtuluş ancak ölümdür.

Kuduz Hastalığı Tedavi: Kuduz Tedavisi

Hasta, bir hayvan tarafından ısırıldığında ısıran hayvan yakalanıp gözlem altına alınır ve kuduz belirtileri halinde hastaya önce serum verilir, sonra aşı uygulanır. Bu nedenle, kuduz olasılığı var olan bir hayvan tarafından ışınlan bir hastaya koruyucu tedavi uygulanmalıdır.

Korunma: Antiserum verilmiş olsun ya da olmasın ışınlan bir kişi her gün kuduz aşısı olmalıdır. Kazanılan aktif bağışıklık hastalığın ortaya çıkmasını önler. Aşılanma sırasında hasta günlük yaşantısını sürdürebilir, ancak fazla yorulmamalıdır. Isıran hayvanın kuduz olma olasılığı varsa, aşı uygulaması gerekir. Örneğin, at bakıcıları, veteriner ve yardımcıları önleyici aşı yaptırmalıdır. Önce birer ay ara ile, üçüncü aşı ise altı ay sonra yapılır. Üçüncü aşıdan sonra vücutta yeteri kadar antikor oluşmamışsa aşı tekrarlanmalıdır. Yeteri kadar antikor varsa, her iki yılda bir 1 ml. aşı ile bağışıklık sürdürülmelidir.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 2.475 )

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?Bu yazımızda sizlere tırnak kırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tırnak kırılması, pek çok kişinin başına ... ( 3.036 )

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının Faydaları

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının FaydalarıMigren hastalığı olmak üzere diğer başağrısı türlerinin nane yağının başta, boyun, ense ve kas ... ( 2.771 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı