Mide Bulantısı Nedir? Mide Neden Bulanır?

Mide bulantısı hakkında sizlere bazı bilgiler vermek istedik. İlk yazımızda mide bulantısından bahsedeceğiz. Mide bulantısı ve sebepleri nelerdir?

Mide Bulantısı Nedir?


Mide bulantısı insanların hayatını etkileyen klinik durumdur. Bir çok kişiler bunu yaşamıştır. Aslında fizyolojik olaydır. Mide bulantısı kusmayla birlikte görülür.Çoğunlukla iç içedir. Bazen kusmayla birlikte görülmez. Kusma mide çevresini çevreleyen kasların mideyi germesi sonucunda midedekilerin dışarı çıkması olarak tanımlanır. Bu hoş değildir. Bulantı kusma hissinin oluşmasıdır. Yani bulantı olunca kişi kusacakmış gibi olur. Bazen de midedekilerin dışarı çıkması sonucunda olur.

Mide neden bulanır?

Mide bulantısı bir hastalık değildir. Bir çok hastalığın habercisidir. Özellikle enfeksiyonların seyrinde ortaya çıkabilir. bakteriyel enfeksiyonların seyrinde ortaya çıkabilir. Bu çocuklar da en kötü ihtimalle menenjitten tutun yüksek ateş baş ağrısı bulantı ve kusmayla birlikte olur. Çok basit ishal gibi viral sebeplerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarının seyrinde görülebilir. Bulantıya kusma ateş eşlik ediyorsa daha çok enfeksiyon hastalıklarını düşünürüz. Bunların dışında araç içinde seyahat ederken araba kullanırken bulantı hissini yaşayabiliriz. Çoğu zaman insanlar strese girdiklerinde mutsuz olduklarında bulantı hissi yaşayabilirler. Bazı ilaçların kullanımı sırasında bulantı ortaya çıkabilir. Bulantı ile birlikte mide rahatsızlıkları da görülebilir. Özellikle ağrı kesici ilaçların kullanılması anti depresan ilaçların kullanılması ve bazı şeker ilaçlarının kullanılması bulantıya neden olabilir.

4 yorum yapılmış »

 • izel demiş ki:

  çok sağolun teşekkür ederim

 • Anonim demiş ki:

  bnce çok güzel anlatmışlarrrr

 • kutay demiş ki:

  hala bir çözüm yok =(

 • elif demiş ki:

  benim sıksık başım ağrıyor ne yapmamlazım hocam

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı