Mide Bulantısı Nedir? Mide Neden Bulanır?

Mide bulantısı hakkında sizlere bazı bilgiler vermek istedik. İlk yazımızda mide bulantısından bahsedeceğiz. Mide bulantısı ve sebepleri nelerdir?

Mide Bulantısı Nedir?


Mide bulantısı insanların hayatını etkileyen klinik durumdur. Bir çok kişiler bunu yaşamıştır. Aslında fizyolojik olaydır. Mide bulantısı kusmayla birlikte görülür.Çoğunlukla iç içedir. Bazen kusmayla birlikte görülmez. Kusma mide çevresini çevreleyen kasların mideyi germesi sonucunda midedekilerin dışarı çıkması olarak tanımlanır. Bu hoş değildir. Bulantı kusma hissinin oluşmasıdır. Yani bulantı olunca kişi kusacakmış gibi olur. Bazen de midedekilerin dışarı çıkması sonucunda olur.

Mide neden bulanır?

Mide bulantısı bir hastalık değildir. Bir çok hastalığın habercisidir. Özellikle enfeksiyonların seyrinde ortaya çıkabilir. bakteriyel enfeksiyonların seyrinde ortaya çıkabilir. Bu çocuklar da en kötü ihtimalle menenjitten tutun yüksek ateş baş ağrısı bulantı ve kusmayla birlikte olur. Çok basit ishal gibi viral sebeplerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarının seyrinde görülebilir. Bulantıya kusma ateş eşlik ediyorsa daha çok enfeksiyon hastalıklarını düşünürüz. Bunların dışında araç içinde seyahat ederken araba kullanırken bulantı hissini yaşayabiliriz. Çoğu zaman insanlar strese girdiklerinde mutsuz olduklarında bulantı hissi yaşayabilirler. Bazı ilaçların kullanımı sırasında bulantı ortaya çıkabilir. Bulantı ile birlikte mide rahatsızlıkları da görülebilir. Özellikle ağrı kesici ilaçların kullanılması anti depresan ilaçların kullanılması ve bazı şeker ilaçlarının kullanılması bulantıya neden olabilir.

4 yorum yapılmış »

 • izel demiş ki:

  çok sağolun teşekkür ederim

 • Anonim demiş ki:

  bnce çok güzel anlatmışlarrrr

 • kutay demiş ki:

  hala bir çözüm yok =(

 • elif demiş ki:

  benim sıksık başım ağrıyor ne yapmamlazım hocam

Yorum yapmak ister misiniz?!

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 2.447 )

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?Bu yazımızda sizlere tırnak kırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tırnak kırılması, pek çok kişinin başına ... ( 3.008 )

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının Faydaları

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının FaydalarıMigren hastalığı olmak üzere diğer başağrısı türlerinin nane yağının başta, boyun, ense ve kas ... ( 2.731 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı