REFLEKSOLOJİ Nedir? Refleksoloji Neye Yarar? Refleksoloji Nasıl Uygulanır?

REFLEKSOLOJİ Nedir? Refleksoloji Neye Yarar? Refleksoloji Nasıl Uygulanır? El ve ayak sinir noktaları ile rahatsızlıkları anlama ve teşhis etmeye yarayan refleksoloji bilimi hakkında geniş bilgi… Refleksolojinin Uygulandığı Alanlar nelerdir? Refleksoloji tarihi…


Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji, bugün destekleyici ya da tamamlayıcı tedavi dediğimiz tedaviler arasında yer almaktadır. Refleksoloji sinir noktalarını belirli tekniklerle uyarmanın ortaya elektrokimyasal mesajları çıkardığını bununda nöronların yadımı ile ilgili organı uyardığını savunur.

Bunun yanısıra psikolojide özellikle panik atak ve depresyon hastalığının tedavisinde destekleyici olarak uygulanmakta olup, başta Rusya ve Amerika’daki engelliler üzerinde özellikle otistik ve spastik engelli çocuklar ile felçli hastalar olmak üzere birçok engel grubunda ciddi gelişmelerin ortaya çıkması sebep olmuştur..
Çin kaynaklı olan ve geçmişi 5 bin yıl öncesine dayanan refleksoloji, ilaç kullanılmadan, sadece ellerin ve ayakların belirli bölgelerine masaj yapılarak uygulanan alternatif bir tedavi biçimi. El ve ayaklarda, bedenin bütün bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarına el ve parmaklarla uygulanan bir masaj tekniği. Ayak ve elin belirli bölgeleri, saat yönünde 30-45 dakika ovulur. Bu şekilde vücudun kendi kendini tedavi etme mekanizması harekete geçirilir ve fizyolojik bir rahatlama sağlanır. Her bir ayakta 7 bin 200′den fazla sinir ucu bulunmaktadır.

Refleksolojinin Tarihi Nedir?

Yaklaşık on iki bin yıllık bir geçmişi olan refleksolojinin ilk uygulama yeri geleneksel tıbbın doğuş ve uygulama yeri olan eski Çin ve Mısır’ dır.

Tarihte İnka ve Çin medeniyeti migren, bel – boyun fıtığı, troid ve mide rahatsızlıkları olmak üzere bütün nörolojik hastalıklarda bu yöntemi uygulamışlardır. Bunun yanısıra refleksoloji terapisinin bireyi günlük stres ve anksiyateden uzaklaştırıp rahatlattığı bilinmektedir..

Refleksoloji Nasıl Uygulanır?

Bu yönteme göre ellerimiz ve ayak tabanlarımızda vücudumuzun son bulduğu sinir noktaları mevcuttur. Bir başka deyişle her organın el ve ayak tabanında yansıdığı bir nokta vardır.
Örneğin; ayaktaki karaciğer noktasına yapılan refleksoloji uygulaması karaciğeri uyarır.


Refleksolojinin Uygulandığı Alanlar

* Stres ve anksiyete (kaygı – bunaltı)
* Panik atak
* Sınav stresi
* Depresyon
* Bel – boyun fıtığı – mide reflüsü
* Eklem ağrıları
* Dikkat eksikliği
* Otizm
* Spastik Özürlü (CP SEREBRAL PALSY)
* Motor gerilik (yürüme bozukluğu)
* Kas rahatsızlıkları ve kireçlenme
* Migren
* Hormon sorunları
* Astım
* Alt ıslatma
* Uykusuzluk – hazımsızlık
* Konuşma bozukluğu

Refleksoloji Uzmanı Esat Bin Zürare Başaran ( Esat Başaran)’ın refleksoloji ve sağlık hakkındaki tüm tavsiyeleri için tıklayın

7 yorum yapılmış »

 • nur demiş ki:

  İyi günler

  Benim kuzenim 8 yıldır kas erimesi teşhisiyle yürüyemiyor.Bunun
  tedavisi sizde mümkün müdür?Şuan 21 yaşında 15 yaşına kadar yürüyordu fakat birden düşüp kalkamıyordu sonra tamamen yürüyemez duruma geldi.
  Yardımcı olursanız çok seviniriz.

  Şimdiden teşekkür ederim.

 • admin (author) demiş ki:

  Kas erimesi (muskuler distrofi) hastalığı tedavisi için tıp henüz çözüm bulamamıştır ama refleksoloji tedavisi ile çok başarılı sonuçlar alındığı söylenmektedir. Esat Başaran hakkındaki yazımızın sonunda irtibat telefonları mevcuttur. Onlara danışmanız daha uygundur.

 • hüsne demiş ki:

  iyi günler benim 12 yaşında bir kardeşim var ve yürüyemiyor beyin.Doğum sırasında beyni oksijensiz kalmış ve doktorlar beyin felci geçirmiş dediler ama konuşabiliyor sağ kolunu ve bacaklarını hareket ettirebiliyor tedavisi sizde mümkünse ve yardımcı olursanız çok sevinirim internet adresinden bana ulaşabilirsiniz

 • kevser demiş ki:

  30aylık oğlum var.gelişimi geri dikkat dağınıklığı var, yürümüyor.çok doktora gösterdik birsürü tahliller yapıldı teşhis konulamadı.hala araştırılıyor.ankarada doktora gidiyoruz .bize yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler

 • psikoakademi demiş ki:

  Psiko Akademi Psikolojik Danışmanlık & Refleksoloji Merkezi…
  Esat Başaran iletişim bilgileri, adres ve telefon numaraları
  Adres : Kıbrıs Şehitleri Cad. No:26 K:7 D.14 Alsancak- İZMİR, TÜRKİYE
  Telefon : 0.232.465 23 03 – 463 62 63

  Adres : Kartaltepe Mah. Alpay İzer Sk. Gökhan Apt. No:20 K:2 D.8 Bakırköy – İSTANBUL
  Telefon : 0.212.570 51 07 Üsküdar: 0.216.310 46 52

  Adres : Ceyhun Atıf Kansu Cad. 20.Sokak No:1/2 Balgat – ANKARA
  Telefon : 0.312.473 57 44

 • SEDA demiş ki:

  SLM BEN ADANADAN SEDA BEN 17 YAŞIMDAN BERİ YÜRÜME SIKINTISI ÇEKİYOM ELLERİM KONUŞMAM GÖRMEM NORMAL BURDA BALCALI HASTANESİNE GİTTİGİMDE DOKTORUN BANA KOYDUGU TEŞHİS SPASTİK PARAPAREZİ YÜRÜRKEN YAVAŞ YÜRÜYOM VE DİZLERİMİ AZ KATLIYABİLİYOM AMA YATTGIM ZAMAN BÜKÜYOM KENDİME BÜKÜP OTURABİLİYORUM MERDİVENLERİ KALÇAMDAN KALDIRARAK ÇIKIYORUM ŞU AN YAŞIM 27 BEN NUMARAMI VERSEM BANA ULAŞMA DURUMUNUZ VARMI 05439408130 MAİL ADRESİM LÜTFEN ALIN SEDRİKO.01@HOTMAİL.COM BENİM NEREYE GİDECEGİMİ BİLMİYOM BANA SU AN BU RAHATSIZLIGIN NE GETİRECEGİNİ BİLMİYOM YANLIZ BEN BUNDAN 2 YIL ÖNCE AMELİYAT OLDUM BANA DOK DEDİGİ 85 ORANINDA DÜZELİRSİN KOŞARSIN DEDİ AMA BEN AMELİYAT BANA YARARI OLMADI LÜTFEN BU YAZIMI OKUYUN BANA BU KONUDA IŞIK OLUN AMELİYATIMIDA TARSUS ÖMER SAYAR HASTANESİNDE OLDUM BANA BNUN TEDAVİSİ MERKEZİ YOKMU EN KISA ZAMANDA ULAŞIN BANA

 • mesude demiş ki:

  hocam bızım ıkı hastamız var dr kotorlar caresı bulunmadını soyluyor cmt sınır kas ıncelmesı caresı varmı kısa zamanda cevap yazarsanız sevınırım

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.321 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı