Şaşılık Belirtileri Nelerdir? Şaşılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şaşılık nasıl anlaşılır? Şaşılığın belirtileri nelerdir? Şaşılar çift mi görürler? Şaşılık tedavi yöntemleri ve şaşılık hakkındaki diğer bilgiler bu yazımızda.


Şaşılığın belirtileri

Şaşı insanlar genelde başkaları tarafından çift görüyormuş gibi algılanır. Aslında çift görmezler. Çünkü beyin bir tarafın görüntüsünü algılamak istemez ve onu yadsır. Diyelim ki sağ gözü daha iyi görüyorsa sol veriden gelen görüntülerde uygun olmayan görüntülerse sol gözden gelen görüntüleri beyin yadsır kabullenmez sadece sağ gözden gelen görüntüleri kabul eder böylece o kişi çift görmez tek görür ama öbür gözü de kayar. Diğer gözü sağlam olduğu halde yavaş yavaş tembelleşir hatta o göz artık böyle onda bir onda iki gibi görüşlere kadarda düşebilir. Başka belirtilere gelince sohbet ederken bir gözü size bakıyormuş gibi diğer gözü başka yere bakıyormuş gibi insanlar vardır. Oda dışa kayan gözlerde olur. Estetik olarak iki gözün farklı yerlere bakıyor olması şaşılık bulgusudur. Başka bir bulgu yoktur hani göz yaşarmasında artma gibi ama gözlerde yorgunluk bakın bu önemli gözlerde yorgunluk gizli şaşılarda daha fazla ortaya çıkar.

Şaşılık tedavisi

Şaşılık tedavisinde belirli bir sıralama vardır. Biz önce şaşılığın nedenini buluruz. Eğer nedeni göz veya beyin tümörü yada kas hastalıkları değilse o zaman neden kırma kusuruna bağlıdır. Yani o kişi ya hipermetrop ya astigmat ya da miyoptur. Neden olarak bunları bulursak eğer önce gözlüğü takarız ve açıdaki düzelmeye bakarız. Gözlüğünü takıp ta gözü kaymayan birisinin tedaviye ihtiyacı yoktur yani gözlüksüz kısmı bizi ilgilendirmiyor. Gözlükle tedavisini yaptık artı şaşı olan gözlerden bir tanesi tembel olabilir. O güzün tembelliği ile ilgilide gözü çalıştıracak egzersizleri yaptık ve hala kayma varsa ortoptik çalışmalar yapılır yani gözün adalelerini yükseltecek çalışmalar yapılır. Operasyona gelince bir kasımız içeriye fazla çekiyor o kasın çekme gücünü azaltıyoruz. Yani bu adelenin göze yapıştığı yeri değiştiriyoruz. Gözün içine girilen bir operasyon değil . biz gözü düzeltiriz ve estetik olarak düzelir. Operasyondan bir süre sonra üç beş sene sonra belki biraz kayabilir. Kayarsa tekrar düzeltiriz.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı