Siroz Neden Olur? Siroz Nedenleri

Siroz nedenleri nelerdir? Hangi hastalıklar siroza sebep olur? Sirozun alkolle ilgisi nedir?

Siroz hangi hastalıklarla ortaya çıkar?


En fazla görülen siroza neden olan hastalıklar hepatitlerdir. Hepatit B, hepatit C, delta hepatiti, hepatit A’ dır. Ama hepatit A karaciğer yetmezliği ortaya çıkarır genelde. Siroz hepatit B, hepatit C ve delta hepatitlerinde görülür. Bundan başka siroz sebebi olan hastalıklar alkolizm, aşırı şişmanlık, yağlı karaciğer ve onun sonucunda gelişen hastalıklardır. Bazı metabolik hastalıklar, doğuştan gelen hastalıklar. Bunlarda siroza neden olabilmektedir.

Siroz nedenleri

Doktorlar tarafından en çok görülen alkole bağlı olanlar, hepatit A, B, C ve delta hepatitlerine bağlı gelişen sirozlardır. İlacın aşırı alınmasına bağlı karaciğer yetmezlikleri görülür. Bunlarda siroz olacak vakit olmadığından birdenbire karaciğer yetmezliğinden hastalar ölür. Bazı cins mantarları yiyenlerde de karaciğer yetmezliği olur gene siroz olmadan hastalar kaybedilir. Mantar ilacı alan kişilerde veya bazı karaciğeri etkileyen ilaçların uzun süre kontrolsüz kullanılması sonucu hastalarda da siroz gelişebilir. Karaciğer yetmezliği gelişebilir. Beslenme bozukluklarında, açlıkta siroz gelişebilir. Çok şişman kişilerde yağlanmaya bağlı siroz ve karaciğer yetmezliği gelişebilir. Her şeyin normal olması lazımdır. Aşırı beslenme veya açlık gibi bunların hepsi karaciğerde değişik sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

Bir yorum yapılmış »

  • Anonim demiş ki:

    çok yiyerek karaciğer hastalığını yenebilirsiniz 8 kilo aldım hiç de umrumda degil

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı