Siroz Tedavisi: Siroz Nasıl Tedavi Edilir?

Siroz hastalığının tedavisi için ne yapılır? Bu yazımızda  Siroz hastalığının tedavi şekillerinden bahsedeceğiz.

Siroz Tedavisi: Siroz Nasıl Tedavi Edilir?


Sirozun tedavisi organ naklidir. Sirozun en iyi ve en kolay tedavisidir. Sirozlu bir hastada yapılacak en kolay ve en başarılı ameliyat karaciğer naklidir. Sirozlu hastanın yapılacak olan her ameliyatında komplikasyonlar olacaktır. Eğer hastanın karnının da su birikmeye başladıysa, bir fıtık ameliyatı edilecekse iyi sonuç alınması çok zordur. Hastanın albüminleri çok düşük olduğu için yara iyileşmeleri çok zor olur. Hastanın enfeksiyona karşı mukavemeti çok azdır. Türkiye de organ bağışı çok azdır. Bu yüzden hastaların hayatını mümkün olduğu kadar uzatmak için uzmanlar gayret gösteriyordur. Organ nakli kesin bir tedavi şeklidir.Ama diğer tedavi şekilleri hastanın hayatını uzatmaya, daha rahat kılmaya yöneliktir. Örneğin hastanın karnında asit varsa idrar söktürücü ilaçlar kullanılır, hastanın kanaması var ise yemek borusuna bir tüp sokularak kanaması mümkün varislere bantlar yerleştirilerek kanama önlenmeye çalışılır, hastaya vitaminler, ekstra beslenme tavsiye edilir. Eğer koması varsa bazı ilaçlar verilir.

Sirozdan korunma yolları

Hepatit A ve B aşıları yaptırılması lazımdır. Hastalık çıkmadan tedbir alınmalıdır. Özellikle hastahane personeli, doktor, hemşire, kanla uğraşan kişilerin muhakkak aşı yaptırmaları lazımdır. Türkiye de artık her doğan çocuğa hepatit B yaptırılıyor. Gıdaya dikkat edilmesi lazımdır. Aşırı yağlanmaktan ve kilodan korkulması lazımdır. Alkol eğer aşırı alınırsa sirozu meydana getirir. Bu yüzden sakınmak lazımdır. Düzenli beslenilmesi lazımdır ve beslenirken de sadece tek bir gıda şeklinde değil hem karbonhidrat hem protein alınmalı yağ az kullanılmalıdır. Genellikle zeytin yağı tavsiye edilmektedir. Ve bütün bunların yanında mutlaka spor yapılması gerekir. En güzel spor da yürümektir.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 2.453 )

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?Bu yazımızda sizlere tırnak kırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tırnak kırılması, pek çok kişinin başına ... ( 3.019 )

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının Faydaları

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının FaydalarıMigren hastalığı olmak üzere diğer başağrısı türlerinin nane yağının başta, boyun, ense ve kas ... ( 2.741 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı