Sivilceler için Roaccutane Sivilce İlacı Roaccutane Yan Etkileri, Roaccutane Yorumlar

Sivilceler için Roaccutane Sivilce İlacı. Roaccutane Sivilce İlacı nedir? Roaccutane ne işe yarar? Roaccutane ile sivilce tedavisi… Roaccutane Yan Etkileri nelerdir?  Roaccutane fiyatı ne kadar? Roaccutane faydaları nelerdir? Roaccutane kullananlar ne diyor? Roaccutane Yorumlar, kullanıcı yorumları… Roaccutane ilacının zararları… Roaccutane içeriği…


Roaccutane ilacı nedir?

ROACCUTANE, izotretinoin içeren ‘Retinoid’ türevi bir ilaçtır. Retinoidler kimyasal yapı ve klinik kullanımdaki etkileri bakımından A vitaminine benzer özellikler gösteren bileşiklerdir. sivilce ve akne tedavisinde kullanılır.

ROACCUTANE kullanmakta olan bir kişinin dolaşım sisteminde bulunan maddelerle A vitamini alan bir kişinin dolaşım sisteminde bulunan maddeler aynıdır, yalnızca miktarları farklıdır.

Roaccutane Etkisini Nasıl Gösterir? Roaccutane neye yarar?

Ciddi düzeyde akneli veya daha öneden uygulanan tedavi alternatiiflerine düşük düzetde yanıt veren kişilere ROACCUTANE tedavisi uygulanabilir. ROACCUTANE yağ bezelerinin yağ salgısını çok büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda komedon olarak tanımladığımız siyah ve beyaz noktaların oluşumunu engeller. Bir antibiyotik olmamasına rağmen bakteri sayısını ve birtakım mekanizmalar sayesinde’enflamasyon’u(iltihap) azaltır. Akneyi oluşturan bu dört faktör üzerinde etkilidir ve çok önemli yararlar sağlar. Genellikle dört aylık bir tedavi kürü akne şikayeti olan pek çok kişinin tamamen iyileşmesini veya bir daha oral tedavi gerektirmeyecek ölçüde düzelmesini sağlar.

Roaccutane yan etkileri nelerdir? Roaccutane neden dikkatli kullanılmalıdır?

Retinoid türev ilaçlar çok çok etkilidirler ve yalnızca dermatologlar tarafından reçete edilerek kullanılabilirler.

Bunun nedeni retinoidlerin teratojenik potansiyele sahip olmalarıdır. Teratojenik etki herhangi bir ürünün( ilacın) hamile bir hastaya verilmesi durumunda, hastanın o hamilelikten doğacak bebeğinin bu ürünün kullanımından dolayı belirgin bir zarar görmesidir. Bu zarar bir gelişme bozukluğu veya sakatlık biçiminde olabilir.

Bayanlar dikkat: Bayanlar için Roaccutane yan etkileri

Şayet erkekseniz teratojonik etki sizi hiçbir şekilde etkilemeyecektir. ROACCUTANE kullanımı sperm oluşumu ve yapısı üzerinde bir etkiye sahip değildir, ROACCUTANE kullanan erkeklerden doğacak çocuklar bu ilacın kullanımından kaynaklanan bir risk taşımazlar. Yani teratojenik risk yalnızca doğurgan çağdaki kadınlar için geçerlidir. Bayan hastalar bu yan etkiden sakınmak amacıyla tedavi sırasında ve tedaviden sonraki 1 ay boyunca hamile kalmaktan kaçınmalı, yani gebeliği önleyici tedbirler almalıdırlar. Bu sürenin bitiminde her anne adayı hamile kalabilir ve sağlıklı bebekler dünyaya getirebilir. Yani, bu anne adayının ROACCUTANE kullanmamış olan herhangi bir anne adayından hiçbir farkı yoktur.

Tedavi sırasında oluşabilecek Roaccutane Yan Etkileri

ROACCUTANE’nın en önemli yan etkisi potansiyel bir yan etki olan teratojenik etkidir (hamile iken kullanılması durumunda doğacak bebekte görülecek hasar). Etkin doğum kontrolü uygulandığı taktirde hasta bu yan etkiye maruz kalmaz ve tedavinin bitiminden 1 ay sonra istediği herhangi bir zamanda hamile kalarak sağlıklı çocuklar doğurabilir.

Bunun dışında kan lipidlerinde ve karaciğer enzimlerinde yükselmeler (tedavi esnasında bu değerlerde bir yükselme olsa bile tedavi kontrollü biçimde sürdürülebilir. ) Ciltte , özellikle de ağız kenarları ve burunda bir kuruluk (keilit), gözlerde bu genel anlamdaki kurumadan kaynaklanabilecek bir konjonktivit söz konusu olabilir. Bunun dışında ağrı kesicilerle giderilebilecek nitelikte bir kas ve kemik ağrısı görülebilir. Ancak bu yan etkiler hemen her zaman tedavinin sona ermesinden itibaren 2 ila 4 hafta içinde ortadan kalkar.

Roaccutane Kullanımı İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Belirli bir yaş sınırı yoktur. Yapılan klinik çalışmalarda hastaların yaş dağılımındaki alt sınır 14 olarak verilmektedir. Ancak bazı kliniklerde 8-9 yaş grubundaki hastalara ROACCUTANE tedavisi uygulandığı görülmektedir. Alt sınır olmadığı gibi üst sınır da yoktur.

Roaccutane’ı Kimler Kullanamaz?

Hamileler, tedavi sırasında hamile kalabilecek durumda olan(doğum kontrolü uygulamayan) durumda olan hastalar ROACCUTANE kullanmamalıdır.

Bundan başka ROACCUTANE karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda, A vitamini hipervitaminozu görülen hastalarda ,kan yağları aşırı yüksek oaln hastalarda ve ilaca ya da benzer maddelere aşırı duyarlılığı bilinen hastalarda kontrendikedir. ROACCUTANE diabetli, obez,alkolik lipid metabolizması bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Roaccutane Tedavisi Ne Kadar Sürer?

ROACCUTANE için ideal tedavi süresi 12 ila 20 hafta arasında değişmektedir. Ancak tedavi bundan daha kısa veya uzun olarak belirlenebilir. En sık tercih edilen tedavi süresi ortalama 16 haftadır. Hastaların %85′i 16 hafta içinde başarılı bir biçimde tedavi olurlar. Ancak klinik iyileşme bu 16 haftalık tedaviyi izleyen süre boyunca da devam eder.


Sivilce tedavisi konulu diğer yazılarımızı merak ediyor musunuz: SİVİLCE TEDAVİSİ

Sivilce için salyangoz kremi: Celltone salyangoz kremi

Arap kızı kremi ve sivilce tedavisi: Arap Kızı Kremi

Sivilceye bitkisel Çözüm: İbrahim Saraçoğlu Soğan Suyu Kürü

Sivilceler için doğal tonik: Elif Güveloğlu sivilce için tonik

Suna Dumankaya sivilce tedavisi için bitkisel formülleri: Suna Dumankaya sivilce formülleri

Bir yorum yapılmış »

  • meryem demiş ki:

    sivilceleri nasil yo ede biliriz lutfen bana yardimci olun cok onemli ama 15 yasindayim ona gore biseyler yazarsaniz sevinirim simdiden coooook tesekkurler

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.318 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı