Tiroid Hastalıkları: HASHİMOTO Nedir? Hipotiroid ve Haşhimoto ilişkisi

Tiroid Hastalıkları: HASHİMOTO Nedir? Hipotiroid ve Haşhimoto ilişkisi nedir? Tiroid bezi iltihabı, tiroid yetmezliği anlamına gelen hipotiroid hastalığı sebeplerinden birisi Hashimoto tiroiditi olarak adlandırılır. Haşhimoto nedir? Hashimoto hastalığının sebepleri nelerdir, hashimoto neden oluşur? anti-tpo ab nedir, anti triglobulin antikor nedir, yüksek çıkması ne demektir? Hashimoto tiroiditinin tanısında hangi testler kullanılır? Haşhimoto nasıl teşhis edilir? Hashimoto tiroiditinin tedavisi nasıl yapılır?


HASHİMOTO (Haşhimoto) Nedir?

Tiroid bezi, bu hastalıkta kendi bağışıklık sisteminin ürettiği antikorların saldırısına uğrar. (anti-tpo ab, anti triglobulin antikorları)… Haşimoto hastalığına yol açan antikorlar, tiroid bezinin önemli bir bölümünü tahrip edebilir. Bunun sonucu, tiroid hormonu üretiminin azalmasıdır. Tiroid hormonu yapımı azalınca tiroid yetmezliği başlar. Yani hipotiroid hastalığı ortaya çıkar. Haşimoto hastaları kolay kilo alıp, daha zor veriyor. Kilolarını yönetmede zorlanıyor. Kabızlığa ve hemoroit şikayetlerine sebep olabiliyor.. Haşimoto ile gelişen hipotiroidi, hastaların bir kısmında cinsel isteksizlik, yorgunluk, hatta depresyona neden oluyor.  Bu hastalarda kolesterol yüksekliği görülebiliyor. Tiroid bezinin papiller tip kanserleri daha sık görülüyor. Bu nedenle haşimoto hastalarında belirlenen nodüllerin, kanser olup olmadığını araştırmak için ince iğne biyopsisi yapılması gerekebiliyor.

Hashimoto hastalığının sebepleri nelerdir?

1. Genetik faktörler ( aileden gelebilir)

2. Genetik olmayan faktörler

a. Vücut içinden kaynaklanan faktörler: Sex hormonları ve stres

b. Vücut dışından kaynaklanan faktörler:

i. İnfeksiyon

ii. Fazla miktarda iyot alımı

iii. Lithium, interferon a ve interleukin 2 tedavisi

iv. Radyasyon

Hashimoto tiroiditinin tanısında hangi testler kullanılır? Haşhimoto nasıl teşhis edilir?
Bu hastalıkta antitiroit antikorlarının bir veya ikisinin pozitif (antiTg veya antiTPO) bulunması tanı açısından önemlidir.

Hashimoto tiroiditinin tedavisi nasıl yapılır?
Hastalığın durumuna göre hasta izlenir veya levotiroksin tedavisi uygulanır. Nodül olmadığı takdirde çok büyük guatırlar dışında operasyon uygulanmaz. Levotiroksin tedavisi, hastalığın durumuna göre ve ömür boyu uygulanır. Örneğin, subklinik hipotiroidi veya aşikar hiporitoidi durumunda levotiroksin tedavisi uygulanır. Ötiroit durumunda olan hastalarda ise levotiroksin tedavisi uygulanmaz, hasta, sadece belirli aralıklarla izlenir. Levotiroksin, hipotiroidi olan hastalarda eksik tiroit hormonlarını tamamlar, guatırı olan hastalarda ise tiroidi küçülterek hastanın rahatlamasını sağlar.

Prof. Dr. Ahmet Maranki Tavsiyeli Tiroide Faydalı Ceviz Kürü Nasıl Yapılır?

6 yorum yapılmış »

 • Arzu ÇOBAN demiş ki:

  Ben 30 yaşındayım 7 senedir troit hastasıyım tedavi görmeme rağmen bir sonuç alamadım sizden yardım istiyorum ne yapmalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler.

 • LEMAN demiş ki:

  HOCAM BU BİLGİLER İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER.BİR DE GÜL HASTALIĞINI VE ÇARESİNİ AÇIKLARSANIZ SEVİNİRİM

 • zeynep demiş ki:

  BEN HAŞİMATO VE NODÜL OLAN BİRİSİYDİM. ŞİMDİ AMALİYAT OLDUM OLMAM GEREKİYORDU. AMA HALA KİLOLARIMDAN KURTULAMADIM.ÇOK MERAK EDİYORUM BUNUN İÇİN BENİ AYDINLATIRMISINIZ.DİYET PROGRAMI İSTİYORUM BULAMADIM.ACABA HALA HAŞİMATOM VARMI.

 • Anonim demiş ki:

  bende yenihaşimatoyla tanıştım hocam
  noülerim vr
  bitkisel tedavi mümkünm abimde gırtlakkanseriydi riskvrmıbendetşekkürler çınarcık fatma

 • meryem demiş ki:

  hocam sizi cok seviyoruz 2seneden beri yavas calisan troidim var diyet yapmama rahmen hic kilo veremiyorum eyer yardimci olursaniz sevinirim

 • gonül demiş ki:

  slm hocam benimde guatirim calismiyor on senedir ilac kullanoyorum fakat sürekli haplarim ya yükseltiliyor yada azaltiliyor asiri halsizligim var cok da kilo aliyorum lütfen yardimci oln cvpinizi bekliyorum tesekkürler

Yorum yapmak ister misiniz?!

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici Tarifleri

Suna Dumankaya Çatlaklar İçin Nemlendirici TarifleriÇatlaklar için nemlendirici tarifi arayanlar için Suna Dumankaya bitkisel nemlendirici tarifleri veriyor. Çatlaklar için doğal ... ( 960 )

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserinin Faydaları Nelerdir? Gliserinin Cilde FaydalarıSizlere bu yazımızda gliserin hakkında bilgiler vereceğimizi ve gliserinin faydalarını öğrenmenizi mümkün kılacağımızı belirtmek isteriz. ... ( 1.321 )

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 3.547 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı