ÜLSER ve Beslenme: Ülser hastaları nasıl beslenmelidir?

Ülser nedir? Ülser neden oluşur? Ülserin oluşma nedenleri nelerdir? Ülseri olan bir bireyin dikkat etmesi gerekenler nelerdir? ÜLSER ve Beslenme: Ülser hastaları nasıl beslenmelidir? Ülser hastaları için faydalı ve zararlı besinler nelerdir? Ülser hastaları neleri yemekten kaçınmalı? Uzman Diyetisyen Dilara Koçak tarafından Ülser hastaları için faydalı beslenme tavsiyeleri…

Ülser nedir?

Ülser; mide veya duedenumun (onikiparmak barsağı) mide asidi ve sindirim sıvıları (pepsin gibi) tarafından hasara uğraması sonucunda meydana gelen doku kaybı olarak adlandırılır.

Ülser neden oluşur? Ülserin oluşma nedenleri nelerdir?

Sinir sistemi bozukluğu, midede asit birikimi, zamanında ve iyi tedavi edilmeyen gastrit, karaciğerin yetersiz çalışması veya safra asidi azlığı, koroner arter hastalıkları, sindirilmesi zor olan yiyeceklerin aşırı derecede tüketilmesi, sigara, gereğinden fazla çay, kahve veya asitli içeceklerden içmek, alkol kullanmak veya birtakım ilaçların uzun süre kullanılması sonucunda mide ülseri oluşabilir.


Ülseri olan bir bireyin dikkat etmesi gerekenler:

* Ülserli bireylerin dinlenmeleri ve düzenli olarak uyumaları gerekmektedir.
* Alkol kullanmaları kesinlikle tavsiye edilmez
* Sigara içilmesi mide hareketlerini arttıracağından içilmemesi gerekir.
* Beslenme programı kesinlikle yeterli ve dengeli olmalı, yemek saatlerinde iki öğün arasındaki zaman farkı 2- 3 saati geçmemeli sık ama az yemek yeme bilinci kazanılmalıdır.
* Posa yönünden uygun tüketim mutlaka sağlanmalıdır. Çünkü ülser tedavisi için kullanılan ilaçlar kabızlığa neden olabilmektedir. 20- 30 gram posa alımı uygun tüketim miktarıdır.
* Antioksidan ve posa yönünden zengin olan sebze ve meyvelere diyette yer verilmesi gerekir.
* Acılı ve çok baharatlı besinlerin tüketilmesi en aza indirilmelidir.
* Tuzlanmış, salamura besinler gastrik mukozayı olumsuz etkileyebileceğinden normal oranlarda tüketilmeli, yemeklere ekstra tuz ilave etmekten kaçınılmalıdır.
* Asitli içecekler dikkatli tüketilmelidir.
* Kahve ve çay tüketimi normal sınırlarda tutulmalı. Kahve günde 1- 2 fincan, çay ise 3- 4 fincandan fazla tüketilmemelidir.
* Yağda kızartılmış etler, sucuk, pastırma, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerini yemeniz kesinlikle tavsiye edilmez.
* Yemekleri çok sıcak veya çok soğuk yemeyiniz.
* Yemekleri yavaş yiyiniz ve çok iyi çiğneyiniz.

Dilara Koçak

2 yorum yapılmış »

  • Yasar Asa demiş ki:

    Ya ben bu gastrit hastaligini yaratan sebepleri ortadan kaldiracak tedavi sekli hakkinda bilgi istiyorum Zararli yiyeceklerden kacinmayi anladim tedavi icin negibi bitkilerden yararlanmam läzim tesekkür ederim Ben Yasar Asa AVUSTUYADAN

  • rabia demiş ki:

    çok miğdem ağrıyo bulano ilaçsız tedavi istiyorum ne yemeliyim ne içmeliyim :( çok kötüyüm daha öncede olmuştu kan gelmiyor ağzımdan ama acı su geliyor yardımcı olun lütfen:(

Yorum yapmak ister misiniz?!

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?Bu yazımızda sizleri tırnak batması hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Tırnak batması probleminin, günümüzde, pek ... ( 2.455 )

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?Bu yazımızda sizlere tırnak kırılması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tırnak kırılması, pek çok kişinin başına ... ( 3.019 )

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının Faydaları

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm: Nane Yağı ve Nane Yağının FaydalarıMigren hastalığı olmak üzere diğer başağrısı türlerinin nane yağının başta, boyun, ense ve kas ... ( 2.743 )

Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki grip için bazı bitkisel çözümler öneriyor...

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler hakkında Osman Müftüoğlu'nun yazısı